Нови, по-високи данъци ще плащат русенци от началото на 2024 г. Градът вече е разпределен в нови зони, което също променя размерите на местния налог, информира БНТ.
От 1 януари данъкът върху сградите в Русе се увеличава от 2 на 3 промила. От 8 г. данъкът на сградите в Общината не е променян, не са осъвременени и данъчните оценки.
“Минималната работна заплата става 933 лв. Всички разходи на Общината по потребителски цени за храни в градини, за услуги, за всичко, само на годишна база са нараснали с 14%, от 2017 г. с над 40%. Общината не е магазин. Общината не е заведение. Трайно нарастващите ни разходи се обезпечават с трайно нарастващи приходи”, заяви кметът на Русе Пенчо Милков.
Русенци обаче са на мнение, че Общината трябва да търси приходи от друго място, а не от техните джобове.
“Има възможности, нека горе да си вземат нещата, знаят откъде, а не от народа. Тогава съм си получавала пенсията 100 лв. над минималната заплата. Сега е под минималната заплата”, каза жител на града.
“На фона на цялата обстановка, да го повишават в момента не мисля, че е редно. Доходите се повишиха, но това не е основание да повишаваме и данъците. Ако продължаваме да сме заринати в боклуци, да няма кошове за смет и за строителни отпадъци, не виждам на фона на кое ще го повишат”, обясни Вихрен Касабов.
Планира се и разширяване на платените зони в града. А от Общината обещаха да използват очакваните над 4.6 млн. лв. приходи за облагородяване на градската среда.
“Задължихме кмета на Община Русе в разходната част на бюджета да внесе предложение за конкретни проекти, които ползват местната общност и които се финансират от това увеличение на данъка недвижимо имущество. Мисля, че е справедливо, когато даваш пари, да знаеш какво ще получиш насреща”, обясни общинският съветник Елеонора Николова.
От Общината припомниха, че хората само с едно основно жилище, могат да ползват облекчение на данъците с 50 %, а ако собственикът е с трайно намалена работоспособност – със 75%.