Православната църква на Украйна (ПЦУ) изключи благоверния княз Александър Невски от списъка на светците си, се съобщава на официалния й сайт, като решението е на Светия Синод на ПЦУ.
“Да се премахне от църковния календар деня в памет на блгв. кн. Александър Новгородски (Невски), в схимата (като монах – б.р.) Алексей, 23 ноември.
За светец е обявен от Руската православна църква през 1547 г. На 23 ноември вярващите отбелязват денят на погребението му в град Владимир.
Александър I Ярославич Невски е велик княз на Владимирско-Суздалското княжество от 1252 до 1263 г. Обикновено е смятан за една от най-важните фигури на средновековна Русия, а изследователи като Лев Гумильов разглеждат управлението му като начална точка на формирането на руския етнос.
Александър Невски провежда политика на сближаване със Златната орда и фаворизиране на Източноправославната църква в противовес на европейското влияние. Той нанася две тежки поражения на католическите сили – на 15 юли 1240 срещу шведите в битката при река Нева и на 5 април 1242 срещу тевтонците в битката на Чудското езеро.
В края на 13 век е съставена хрониката „Житие на Александър Невски”, която го описва като идеалния княз-воин и защитник на Русия. По заповед на Петър I останките му са пренесени в манастира Александър Невски в Санкт Петербург, където се намират и днес.
На 21 май 1725 г. императрица Екатерина I създава ордена Александър Невски като едно от най-високите руски военни отличия. Премахнат след Октомврийската революция от 1917 г., на 29 юли 1942 г. по време на Втората световна война орденът е възстановен в Съветския съюз, за да поднови спомена за победите на Александър срещу германците.
На неговото име е кръстен главната катедрална църква в България.
„Свети Александър Невски” е православен храм-паметник в град София, България, катедрален храм на българския патриарх. Разположена е на площад със същото име.
Църквата е проектирана и изградена в периода 1882 – 1912 година и през 1955 година е обявена за паметник на културата с национално значение. Включена е в списъка на 100-те национални туристически обекта на БТС.
Известно време храмът се е казвал “Св.Св. Кирил и Методий”, а в последно време във връзка с агресията на Русия в Украйна граждани и политически партии настояват той отново да се казва така.
Православната църква на Украйна е създадена през 2018 г. в Киев от свещеници, които отказват да са под юрисдикцията на Московската патриаршия. По-късно ПЦУ получава автокефалия от Константинополския патриарх Валтоломей. Руската и Украинската православни църкви отказват да я признаят.