102-ма души са били с подправени документи за получаване на българско гражданство по произход през 2023 година. Министерството на правосъдието е изготвило общо 11 сигнала до главния прокурор и Софийската градска прокуратура. От началото на мандата на министър Атанас Славов са изпратени 8 сигнала за 78 лица, съобщава БНТ.
През последните години 3738 преписки са извадени за извършване на допълнителни проверки относно истинността на документите за българско гражданство чрез консулските ни служби в чужбина до съответните чуждестранни органи и до Националния институт по криминалистика.
От министерството предоставиха информация на “По света и у нас”, от която се вижда, че в периода от 1 януари 2018 до 7 февруари 2024 година 6261 граждани на Русия са пожелали да получат българско гражданство. Придобили са го едва 1431 души. Гражданство се придобива, ако лицето има български произход и/или родител с българско гражданство.
Прави впечатление, че от бившите съветски републики най-много украинци или 8555 души са придобили българско гражданство през тези повече от шест години. Следват гражданите на Молдова, които са 5966. Общо 203-ма души от останалите бивши съветски републики – Беларус, Армения, Азербайджан, Грузия, Казахстан, Узбекистан, Таджикистан и Латвия – също са получили българско гражданство.
От Министерството на правосъдието уточняват, че към институцията има Съвет по гражданството, в който освен зам.-министър на правосъдието участват и членове от МВР, МВнР, МРРБ, МТСП, МИР, ДАНС, ИАБЧ и ДАБ. Съветът се запознава с всички документи и извършва преценка на всички доказателства и факти както и на отговорите на молителя при проведено интервю. Министърът на правосъдието въз основа на мнението на Съвета прави предложение до вицепрезидента. Именно той издава и указ за придобиване на българско гражданство.
Съветът е отказал българско гражданство на много кандидати заради неистински или подправени документи, с които се удостоверява българският произход. Той възлага редица допълнителни проверки, за да не се допуска натурализация с подправени документи. Те се възлагат на Националния институт по криминалистика, в много голям обем са и са 80 % от всички проверки там.
Съветът по гражданство дава мнение по молбите след писмени становища на МВР и ДАНС. Те извършват проверки на лицата, кандидатстващи за българско гражданство по натурализация дали има обстоятелства, които биха могли да бъдат заплаха за обществения ред, морал, обществено здраве или национална сигурност.
Информацията беше предоставена на “По света и у нас” след запитване има ли схема “Глеб Мишин”, чрез която чужденци от Русия и бившите съветски републики са получили българско гражданство с фалшиви документи.