Днес се навършват 47 години от най-силното и с най-много жертви земетресение в Югоизточна Европа – земетресението във Вранча.
Общо загиналите в Румъния и в България са над 1600, повечето от тях в Букурещ. По официалните данни от това време жертвите в България са 110. Според някои изследователи обаче броят им е значително по-голям – близо 250.
Най-сериозно в България пострада Свищов, където трусът в 21,20 часа на 4 март 1977 г., с магнитуд 7,6 по Рихтер взе, според официалната статистика, 109 жертви. Блок №1 на ул. “Георги Матев” – 1 и общежитието на завод “Свилоза” се превъръщат в огромни ковчези. 27 от загиналите са деца. В Русе жертвата бе една.
Сред останалите загинали има 11 служители на МВР, 6 учители, 15 инженери, 4 директори на институции и др. Труповете на загиналите хора са подредени в коридорите на местната болница за разпознаване от близките.
Съборени са жилищни блокове на ул. “33-ти свищовски полк”, общежитие на “Свилоза”, административната сграда на “Рудметал”. Сериозно е повредена търговската гимназия, училище “Димитър Благоев”, консервната фабрика, църквата “Св.Троица”, строена от Кольо Фичето.
Часове след земетресението милиция и военни от поделението в Белене започват операция по изваждане на пострадалите изпод отломките на сградите. Работата им се усложнява от продължаващите вторични трусове, някои от които също доста силни, от 3 и 4 степен.
От всяко мъртво тяло се изземват пръстови отпечатъци, чрез които след това се извършва неговата идентификация. Прегледите, направени от лекар патолог показват, че повечето от хората са загинали от задушаване.