https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоОбществоПращат касова бележка по имейл и през телефона

Пращат касова бележка по имейл и през телефона

Всеки търговец може да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги чрез издаване на фискален бон в електронен вид, а не само на хартия. Това предвижда проект за промени на наредбата за касовите апарати, обявен от финансовото министерство за обществено обсъждане.

Предложението гласи, че за да ползва тази възможност, търговецът трябва да използва софтуер, който е включен в специален списък в приложение към Закона за ДДС. Задължително е още да разполага с данни за клиента, необходими за това да му предостави касовата бележка в електронен вид. Това може да става чрез имейл, в негов профил в интернет сайт или мобилно приложение. За хората, които нямат имейли и мобилни приложения, е предвидена опцията да поискат фискалният бон да им бъде издаден на хартия.

Наредбата изброява и задължителните атрибути, които трябва да съдържа електронният фискален бон – уникален номер на продажбата, дата на започване на продажбата с точно време – час, минута, секунда, както и на приключването ѝ. В документа трябва да е изписана дължима сума по продажбата. Софтуерът пък сам изписва уникален номер на потребителя.

За целите на контрола при електронната търговия пък, ако фискалният бон е изпратен на електронен адрес, търговците ще пазят архив, в който ще се съхранява уникалният номер на потребителя, дата на предоставяне на документа, както и начинът, по който го е получил.

В проекта за допълнение на наредбата за касовите апарати изрично е записано, че предоставената възможност не е задължителна, а е алтернативна. Поради тази причина и заради голямото разнообразие, специфика и възможности на софтуерите не са посочени финансови средства, необходими за въвеждането й.

Заради кратките срокове, предвидени от промените в Закона за данък добавена стойност, от финансовото министерство предупреждават, че срокът за общественото обсъждане е 14 вместо обичайните 30 дни.

 

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X