“В няколко посоки са резултатите в съдебната реформа. Иван Гешев беше освободен от “Висшия съдебен съвет. С това реформата не приключи, а имаше шанс да приключи. Следващата стъпка беше ангажиментът за конституционна реформа. Третата амбиция свързана с нов закон за съдебната власт. Ние изработихме, но не стигна политическото време да бъде приет”, коментира министърът на правосъдието в оставка Атанас Славов в предаването “Защо господин министър?”
“В момента, в който беше приет Антикорупционния закон. Второ да пристъпим към гласуване на Закон за съдебната власт се дръпна ръчната спирачка. ГЕРБ и ДПС спряха. Те са имали силно присъствие години наред. То е още ненакърнено. За мен обяснението за предсрочните избори е нежеланието да се продължи нататък”, коментира Славов.
“В този състав на служебния кабинет ще видим членове, които са били членове на други кабинети на президента Радев. Новата форма е форма на споделена компетентност. Ако преди президнента свободно избираше членовете на МС, сега трябва да го направи с кандидата за слуежебен премиер. Водещата отгвоорност е на кандидата за службен премиер. Но и президента носи отгвоорност, защото той е издал указа. Аз не смятам, че президентът е един нотариус”, посочи министър Славов.
„Сюжетът, който наблюдаваме, напомня на други подобни като скандала „Нексо“. Точно предизборен беше скандалът, произведен от прокуратурата. Сега „Нексо“ съди България за 3 млрд. долара. Сега нито КПКОНПИ е с нов състав, нито ДАНС е реформиран. ДАНС започва с някаква справка до КПКОНПИ, която стартира производство по новите правила, а след това започва прокуратурата. Нека да видим какво се крие зад тези обвинения. Самият главен секретар на МВР каза, че оставката му е подадена под натиск. Това трябва да бъде разследвано. Премиерът ще подаде сигнал до прокуратурата“, коментира той.
„Въпросите около назначаването на Калин Стоянов за служебен министър на вътрешните работи са около това, че ПП-ДБ ясно заяви недоверието си към него. Ако искаме да гарантираме честен изборен процес, няма как да при такова недоверие да имаме министър в служебното правителство. Ако министър си е позволи, превишавайки правомощия, да упражни принуда, няма как да участва в такова правителство. Появи се информация, че висши рангове от прокуратурата също са оказвали натиск. Важно е всякакви съмнения да бъдат разследвани и да бъде понесена отговорност“, каза Атанас Славов.
„За съжаление главният секретар не каза публично конкретни имена. Ако имам публично ясно заявена информация, ще има основание за процедура срещу прокурори. Не вярвам, че в този състав на Висшия прокурорски съвет може да се реализира дисциплинарна отговорност срещу ръководството на прокуратурата“, обясни той.