На днешния ден православните християни почитат св. пророк Илия, който се тачи от всички християни като най-големия библейски пророк и заедно с Моисей – като един от двамата най-велики старозаветни мъже.
Св. пророк Илия бил от град Тесвия, Галатия. Живял е през IX век преди Христа по време на цар Ахав. Бил е ревностен защитник на християнската вяра. Името Илия означава крепост Господня. Според едно от вярванията след смъртта си Илия се възнесъл на небето в златна колесница, теглена от четири коня. Там горе той преследва ламята, която пасе житата. Хвърля по нея огнени стрели, от които се получават гръмотевиците и светкавиците. Когато пък има светкавица без гръм се смята, че това е огън, който излиза от ноздрите на конете, впрегнати в колесницата на свети Илия.
Народните вярвания са, че свети Илия носи дъжд и влага и закриля живота. Затова го наричат и Гръмовержец. Според поверията, когато на Илинден прогърми, орехите ще бъдат шупливи, а лешниците празни. Виното обаче ще е добро. На днешния ден не се работи. Прави се курбан от най-стария петел и се изпича погача. Пеят се песни за свети пророк Илия, който кара огнена колесница с шест коня по небето и измолва от Бога за тях здраве и благополучие, хубаво време и плодородие.
На този ден възрастните разказват приказки и пеят песни за свети пророк Илия, който кара огнена колесница с шест коня по небето и измолва от Бога за тях здраве и благополучие, хубаво време и плодородие.
Близо 1600 са русенците, които празнуват имен ден на 20 юли, деня в който почитаме „гръмовержеца“ св. Илия. Това показва справка в отдел „Гражданско състояние” на Община Русе. Точният брой на празнуващите е 1589.
Както следва да се очаква най-много – 622 са русенците, кръстени на името на пророка. 494 души са наречени Илиян, дамите, носещи името Илияна са 244, Илина – 41, Илин – 9, Илинка – 16, Илчо – 11, Илко – 87 и Илка – 65.