„Ситуацията е сравнително спокойна. През изминалата нощ огънят не е напредвал към българска територия, в края на вчерашния ден стана ясно, че е на около 100 метра. Екипите, разположени тук, са в готовност да противодействат”, информира вътрешният министър, след като се запозна с актуалните данни.
Той благодари за създадената организация и работата на терен при отлична комуникация между достатъчното разположени на място сили на пожарната, на Държавните горски стопанства и на Министерството на отбраната.
„Взели сме необходимите мерки. В най-близкото населено място има достатъчно хидранти, откъдето при необходимост пожарните автомобили ще зареждат”, потвърди готовността министър Калин Стоянов.
Горските служители са направили широка просека за препречване на движението на огъня, който се развива на сериозен фронт и по него гръцките пожарникари работят основно с летателна техника.
В иницииран от вътрешния министър видеоконферентен разговор българската страна предложи на Василис Кикилиас – министър на климатичните кризи и гражданската защита на Гърция, помощ, включително хеликоптери, техника по суша и екипи за гасене на гръцка територия. В този смисъл министър Стоянов подчерта, че постоянната координация с гръцките власти се поддържа чрез оперативните центрове, съобщи пресцентърът на министерството.
„На първо място е безопасността на хората, колегите не са в риск”, бе категоричен министърът предвид особеностите на терена и от двете страни на границата. По тази причина първоначално ще се работи с летателна техника, която да „свали” огъня ниско и да не позволи развиване на върхово горене, чак тогава ще се включват екипите за наземно гасене.