https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоКримиВърнаха 10 000 лева на столичанка, измамена от хакери

Върнаха 10 000 лева на столичанка, измамена от хакери

Близо 10 000 лева успяват да върнат икономическите полицаи на СДВР на столичанка, станала жертва на подменена банкова сметка. За случая се разбра във вторник.

Разследването започнало на 19 юли, когато жената съобщила, че няколко дни по-рано получила фактура. Тя изглеждала съвсем като истинска. Притежавала всички реквизити на оригинала, но IBAN-ът бил сменен, обясни Стоян Цеков от отдел “Икономическа полиция” на СДВР, който е водил разследването.

Според криминалисти най-вероятно е бил хакнат мейлът на фирмата контрагент, с която жената контактувала. “Това обаче е в процес да доизясняване”, посочва Цеков.

Още същия ден той и колегите му успяват да влязат в дирите на предполагаемите извършители, които се оказват трима българи. Те са заловени при опит да изтеглят парите. Сумата била получена по банковата сметка на единия от тях. Разследването ще доизяснява дали мъжете са и хакерите, направили измамата, или са мулетата, чиято задача е била само да изтеглят парите.

При извършените обиски и претърсвания по неотложност, от тримата и от домовете им са иззети много разпечатки от извлечения по банкови сметки, мобилни устройства, флаш памети, шофьорска книжка и копия на чужди документи, уточни Цеков. Открити са и джаджи, които се ползват за затапване или деактивиране на заключващи системи на коли. Заради копията на чужди документи и уредите разследването се е разширило и вече се проверяват и други престъпления, а не само компютърната измама. Затова се работи съвместно с други отдели на СДВР, казва Цеков.

Ако бъдат признати за виновни за измамата, тримата мъже могат да получат от 1 до 6 години и глоба до шест хиляди лева. Разследването се води от Софийската районна прокуратура, към момента няма обвинени.

За да не се стига до компютърни измами с подмемен IBAN, Цеков съветва хората винаги да се обаждат и потвърдят трансфера на сумата, както и банковата сметка, преди да преведат пари. Ключово е това да става именно по телефона, а не с комуникация по вече пробития мейл. А столичанката, която си е върнала парите, е от малцината жертви на подобни измами, които получават средствата си обратно.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X