Около 100 служители на Югозападното държавно предприятие (ЮЗДП), на пожарните служби и на военните са на терен, за да гасят пожара на българо-гръцката граница в планината Славянка. Това каза пред журналисти в санданското село Петрово директорът на ЮЗДП инж. Валентин Чамбов.
За съжаление, това, което очаквахме сутринта – да има по-слаби огнища, не се потвърди и в момента доста активно гори пожарът, посочи той. Усилията са насочени към източния фронт на пожара. По-късно през днешния ден се очаква в гасенето да се включат и два самолета от Испания, които са с по-висока вместимост. В момента на място са един от хеликоптерите и двата шведски самолета, обясни Чамбов.
На място се правят просеки, които да ограничат навлизането на пожара към горските територии. Вече 18 дни пожарът се гаси. В дните, в които в гасенето се включват самолети и хеликоптери, гасенето е по-активно и има по-голям шанс пожарът да се изгаси, посочи Валентин Чамбов.
В момента пожарът се намира на около два-три километра от най-близкото село Голешево. Служители на място имат готовност да помогнат при евентуална нужда от евакуация, заяви още Чамбов.
Около 20 хил. декара общо са изгорели досега на територията на двете държави. На наша територия са около 4-5 хил. декара, каза директорът. Има засегната държавна горска територия и от територията на резерват “Али Ботуш”. Щетите са не само материални, за природата те са вечни, трудно се преодоляват в годините, но ще направим необходимото, каза още инж. Чамбов.
Следобяд в гасенето на пожара се очаква да се включат самолети от Испания. Утре от ЮЗДП ще докарат още специализирана техника, която да позволи да бъдат по-активни на терен. Техниката е високопроходима и в същото време носи достатъчен обем вода, която да погаси по-малки огнища. Където е възможно, се правят просеки с механизирана техника, където не е възможно такива, се правят на ръка, посочи директорът на ЮЗДП.
Инж. Петко Ангелов от ЮЗДП каза, че проблемът в момента е основно на източния фронт. Пожарът е навлязъл в ниска растителност, която е основно от хвойна, и много трудно се изграждат ивиците на терен. Служителите се опитват да го ограничат, но нощно време, когато не могат да бъдат на място, пожарът се възобновява и тръгва отново, посочи той.
Там, където не може да достигне техника, ще пробваме да докараме един камион ЗИЛ, който е с помпа с високо налягане и с по-тънки маркучи, с дълга линия около 800 метра. Ако може да поддържа налягане на тази денивелация, ще се опитаме докъдето е възможно да съкратим разстоянието, на което ще се гаси ръчно, като олеем по-голямата площ с вода, поясни инж. Ангелов.
По думите му липсата на дъжд и сухото време са голям проблем. Това способства и за развитието на тези пожари, които бяха през последната седмица, посочи той. Миналата седмица е била доста динамична за служителите на терен, защото на територията на предприятието са станали четири мега пожари и един във Витоша.