Дауд Ибрям се връща начело на РИОСВ Русе. Очаква се днес той отново да бъде назначен със заповед на министъра на околната среда и водите Петър Димитров, съобщи Дарик радио. Ибрям ще замени Анелия Малчева – Николова, която зае поста през март тази година.
Дауд Ибрям, който е инженер-агроном със защитен докторат по агроекология от университета в Гьотинген (Германия), ще заеме поста за трети път. Той бе начело на екоинспекцията от 2006 до 2009 година, следващото му назначение дойде през август 2013 година и трая до януари 2015.
При второто си отстраняване от длъжността, Ибрям сподели пред русенски медии, че подозира не политически, а бизнес натиск, в който беше включен и тогавашния френски посланик Управлението на екоинспекцията от Ибрям беше запомнено с борбата му със зловонията, от които русенци бяха вдигнали ръце. Особено тежко бе положението в кварталите „Здравец“ и „Възраждане“. След десетки сигнали от РИОСВ съобщиха, че френската компания „Монтюпе“, която по-късно бе купена от канадската “Линамар”, своеволно е монтирала вентилационни жалузи. Според екоинспекцията от тези своеобразни прозорци може да се изпускат вредни емисии в околната среда. Жалузите бяха пломбирани, но започна обжалване на тази мярка.
Местните административни магистрати излязоха на 16 септември 2014 година с решение, с което потвърдиха заповедта на екоинспекцията за затваряне на жалузите на хале 1 в завода. На 30 септември 2015 година, повече от година след решението на първа инстанция, бе насрочено последното възможно обжалване на това решение. Няколко месеца след затварянето на жалузите се оказа, че на тяхно място са поставени 12 вентилатора. Заради това компанията бе наказана с 20 000 лева, но и този акт се обжалва в съда. На първа инстанция той бе потвърден от Районния съд.
Председателстваната от Дауд Ибрям временна общинска комисия за въздуха в Русе излезе на 4 март 2021 г, с категоричното заключение: „За времето на своята работа, общинската комисия за въздуха на Русе събра информация от 17 фирми -потенциални замърсители. Събраната информация ще бъде обработена и представена, като заекологичният кадастър изчакваме проф.Любомир Владимиров, но тези 17 предприятия не са причината хората да излизат на протести в продължение на 7-8 години. За този период има един конкретен проблем и ние го посочихме, като той продължава, заради бездействието на държавните институции. Визираната фирма е „Монтюпе“, чието ново име е „Линамар Лайт Метарс Русе“, коментира председателят на комисията Дауд Ибрям.
На второто присъствено заседание на комисията на 4 март тя беше посочена от Дауд Ибрям като основен източник на специфично замърсяване с органични замърсители. Според направения от него анализ причина за това е неоснователното увеличение на производствения капацитет на фирмата, без това да е съобразено с възможностите на пречиствателните съоръжения.
Нейният оригинален производствен капацитет от 2006 година е 488 тона за 24часа, а впоследствие е двойно увеличен.
Заключението на Дауд Ибрям и колегите му в комисията е, че като последица от действията през годините на МОСВ, РИОСВ, на Община Русе и на областната управа са допуснати промените в предприятието. Така според тях се е стигнало до нарушаване, неспазване и заобикаляне на процедурни правила по екологичното законодателство и Законът за устройство на територията
„Решението на проблема е предприятието да върне своят първоначален капацитет и въвеждането на реален 24-часов мониторинг, който настояще се изпълнява частично и показва 2-3 показателя онлайн“, посочи Дауд Ибрям.
Друго предложение на комисията бе създаване на отворена информационнасистема за данни на всички източници на емисии