НачалоПоследни новиниКалейн запазва втората си позиция преди последния уред

Калейн запазва втората си позиция преди последния уред

Финалът на индивидуалния многобой в художествената гимнастика на Олимпийските игри в Париж 2024 започна. Участие в него взима и българката Боряна Калейн, която завърши трета в квалификацията вчера. Боряна е със седми стартов номер, а първото съчетание е на обръч. След това ще последват композициите на топка, бухалки и лента. Днес Боряна се опитва да донесе едва втория медал за България в индивидуалната художествена гимнастика. До момента единствено Адриана Дунавска има едно сребро от Сеул 1988 година.

В първото си съчетание Калейн не допусна видими грешки и си заслужи оценка от 35.450 точки. След обжалване от страна на нашия щаб обаче оценката ѝ беше повишена с 0.400, за да достигне 35.850. Промяната дойде от увеличаване на оценката за трудност на изпълнението с тяло от страна на българската гимнастичка.

Оценката на Боряна й осигури второто място в класирането след съчетанията на обръч. Пред нея се класира единствено действащата световна шампионка Даря Варфоломеев (Германия), която получи 36.300. Победителката от квалификацията София Рафаели (Италия) се нареди на четвъртата позиция с 35.250, колкото получи и третата Ванг Зилу (Китай).

Много силна композиция и на топка за Боряна, която й донесе цели 36.450 точки. Българската гимнастичка отново не допусна неточности и с перфектната си игра тя си заслужи високата оценка. Така в средата на състезанието тя имаше сбор от 72.300, с който тя запази второто си място зад Варфоломеев, която получи 36.500 за съчетанието си на топка и поведе в 0.500 в общото класиране.

Победителката от квалификацията Рафаели допусна грешка и изтърва своята топка, което смъкна нейната оценка до 32.900. Италианката изостана с 4.650 от първото място и зае четвъртото зад Варфоломеев, Калейн и втората представителка на Германия Маргарита Колосов с 68.750.

Боряна продължи с отличното си представяне и с бухалките и отново не допусна нито една грешка. Тя си заслужи оценка от 34.550, която увеличи нейния сбор до 106.850. Даря Варфоломеев обаче направи още по-добра композиция от Калейн и си заслужи 36.350, за да увеличи преднината си на върха на класирането на 2.300 преди последния уред.