https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоОбществоПроект между Гюргево и Русе по програмата Интеррег е скъсил времето за...

Проект между Гюргево и Русе по програмата Интеррег е скъсил времето за реакция при инциденти

Проектът „Инвестиции за безопасен регион“ по програмата за трансгранично сътрудничество Интеррег между Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ и Окръжния инспекторат за извънредни ситуации „Влашка“- Гюргево е скъсил значително времето за реакция при инциденти. В това са единодушни огнеборците от двете страни на Дунав. Резултатите бяха представени на заключителната конференция по проекта на БТА “Европа на Балканите: Общо бъдеще”, която се проведе в курорта Албена.

“Със сигурност бе намалено и времето за реакция, и качеството на интервенциите се подобри чрез закупуването на техника, и чрез обучението, през което успяха да минат моите колеги в нормални условия, с тази техника и това оборудване, което получихме като дарение чрез тези проекти, които са проекти на Окръжен съвет Гюргево. Ние сме щастливи да бъде бенефициенти. Но последните, които са бенефициенти и се радват на това оборудване, са гражданите. Защото пожарникарите, като имат дарено това оборудване, намаляват времето за реакция”, заяви Думитру Вълчану, главен инспектор на Инспектората за извънредни ситуации “Влашка” в окръг Гюргево.

Стойността на проекта, който вече е финализиран, е 5 059 800 евро. 85 процента от тях бяха отпуснати от Европейския фонд за регионално развитие, останалите 15 на сто се съфинансираха от бюджетите на Румъния и България. Чрез „Инвестиции за безопасен регион” съвместното управление на риска в трансграничния регион значително се е подобрило, материалните бази на пожарникарите и от двете страни на Дунав са модернизирани. Властите и експертите го определят като една от най-значимите инициативи в сферата на сигурността в региона през последните години.

“По предишните проекти се оборудвахме с техниката, която е зад нас. Доста автомобили, които обаче нямаха дом. Сега вече вторият дом е и техен, не само наш, така че техниката има къде да бъде съхранявана. Има къде да си вършим работата, защото не е просто сграда, а наистина вече стана като втори дом. Стана уютна сградата. Бяха въведени всички възможни мерки за енергийна ефективност и външна изолация с подходящите материали на подходящите фасади. И дограми бяха сменени. В сградата вече не духа през зимата, не влиза студ, лятото не влизат жегите. Успяваме целогодишно – и за нас, служителите, и за техниката да поддържаме подходящи условия”, разказва Стойчо Станчев, инспектор по пожарогасителна и спасителна дейност в Регионална дирекция „Пожарна защита и безопасност на населението“ – Русе.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X