Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) започва подготовката за избор на председател на Върховния административен съд (ВАС). Мандатът на настоящия председател Георги Чолаков изтича през ноември. Така месец след като проведе избор за главен прокурор, Висшият съдебен съвет планира да избере и председател на ВАС, информира “Лекс”.
В понеделник нейната Комисия за атестирането и конкурсите (КАК) ще обсъди времеви график за провеждането на процедурата. Проектът предвижда процедурата да бъде открита от Пленума на ВСС на 3 октомври. По закон номинации се правят в следващите четири заседания на съвета – в случая – на 10 октомври (когато ще е и последната дата за номинации за главен прокурор), на 17, на 24 и на 31 октомври.
Според Закона за съдебната власт предложения за председател на ВАС може да правят поне трима членове на Съдийската колегия, министърът на правосъдието и Пленумът на Върховния административен съд.
Проектът предвижда изслушването на кандидатите за поста и изборът да се проведат на 13 февруари 2025 г. Необходими са поне 17 гласа, за да има успешен избор.
Предложението за одобряване на хронограмата първо ще бъде обсъдено от Съдийската колегия, която при одобрение, ще ги внесе за окончателно гласуване в Пленума на ВСС, като не е изключено да има и промени в графика.
Мандатът на настоящия председател на ВАС Георги Чолаков изтича на 22 ноември. Това означава, че след тази дата и до избора на негов приемник, ВСС ще трябва да определи изпълняващ функциите председател на съда.
По закон процедурата за избор на тримата големи се открива не по-рано от шест месеца и не по-късно от четири месеца преди изтичането на мандата. Съветът изпусна този срок, докато чакаше произнасянето на Конституционния съд за промените в основния закон, с които беше премахнат Пленумът на ВСС, който допреди измененията провеждаше изборите за тримата големи. С просъществувалите за кратко нови разпоредби в Конституцията тези правомощия бяха възложени съответно на Висшия съдебен съвет за председателите на върховните съдилища и на Висшия прокурорски съвет за главния прокурор. Но след обявяването за противоконституционни на множество текстове, свързани със съдебната власт, Пленумът на ВСС беше възстановен в стария си вид и старите си правомощия. Затова, макар и със закъснение, започва подготовката за откриване на процедурата за избор на шеф на ВАС.
Тази седмица Пленумът на ВСС възобнови и процедурата за избор на главен прокурор, която беше замразена повече от година. Така този съвет, чийто мандат изтече преди 2 години, ще проведе 2 ключови избора за съдебната власт – на началник на държавното обвинение и на главен прокурор.
Не знаем кой ще е новият главен прокурор, но сме притеснени кой ще бъде избран. Това коментира пред Нова тв днес Венко Сабрутев от ПП. Според него се вижда тенденция да няма необходимата промяна в Прокуратурата.
Номинации за главен прокурор могат да се правят на 19 и 26 септември, както и на 3 и 10 октомври. Възможни са най-много три кандидатури. Право да номинират имат група от поне трима от прокурорската колегия на съвета, както и министърът на правосъдието. Мария Павлова обаче вече обяви, че няма да се възползва от това си право, нито би приела самата тя да бъде номинирана за поста, който временно вече повече от година се заема от Борислав Сарафов.