Комисията по външна политика в Народното събрание прие проект на декларация във връзка с изявления спрямо България от страна на управляващи политически фактори в Република Северна Македония (РСМ). Разгледахме темата и декларацията на колегите от „Възраждане“, която беше подкрепена, съобщи пред журналисти председателят на външната комисия Бойко Борисов (ГЕРБ-СДС) след заседанието й.
След дискусиите и по преамбюла, и по точките в декларацията, намерихме абсолютен консенсус, посочи той. Колегите от „Възраждане“ се отказаха от четвърта, пета, шеста и седма точки, направихме леки корекции в преамбюла, а точка едно, две и три абсолютно съвпадат с нашия договор за добросъседство и със стратегическите ни планове в Европейския съюз, каза Борисов.
Той съобщи, че след малко декларацията ще бъде изчетена в пленарната зала и ще бъде приета още днес от Народното събрание. Най-важното, което даваме като знак, е, че българските политици, българската държава, всички партии сме единни, когато се касае за добросъседството между двете държави, и всеки, който го нарушава, да си понася своята отговорност, коментира Бойко Борисов.
Ангел Георгиев („Възраждане“) коментира, че като вносители са предложили декларация, която е наистина консенсусна. Приемат се три точки, които са консенсусни, това са точките на „Възраждане“ с козметични, стилистични редакции, посочи той. Тази декларация ще покаже, че всички политически сили в България могат да бъдат обединени, особено що се отнася до българския национален интерес, до защита на историческата истина, на нашите сънародници в РСМ и на българската позиция, заяви Георгиев.
Тошко Йорданов („Има такъв народ“) каза, че не е имало спорове, а текстът е бил по-скоро прецизиран. В началото се тръгна дали да има ли няма декларация, важното е, че българският интерес надделя в случая, коментира той. Хубаво е, дали е последният или първият ден на парламента, когато става въпрос за интересите на България, да се разбираме, каза още Йорданов в отговор на въпрос.