https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоИзбрано от редактораРегионален исторически музей – Русе е носителят на тазгодишната награда „Жива“

Регионален исторически музей – Русе е носителят на тазгодишната награда „Жива“

Регионален исторически музей – Русе е носителят на тазгодишната награда „Жива“ и получи отличието на церемония тази вечер в Габрово. На награждаването присъстваха служебният министър на културата Найден Тодоров, кметът на Габрово Таня Христова, областният управител на Габрово Мария Башева – Венкова, директорът на Форумът за славянските култури д-р Андрея Рихтер и Йорданка Чобанова ръководител на Представителството на Европейската комисия в България.

„Щастлив съм, че наградата е в един от най-добрите музеи в България – този на град Русе”, коментира пред журналисти министър Тодоров. Според него има още много, което трябва да се направи за музеите в България. Проблемите са много, от една страна музеите са много, от друга страна – недостатъчно, предвид територията, предвид наследството и цивилизациите, които са били преди нас. Важното е откъде да започнем, така че да успеем да можем да помогнем на всички, коментира той. Всички музеи, които подпомагат нашата памет, имат нужда самите те да бъдат подпомогнати. Ние се стараем, но имаме ограничено количество средства, а толкова много се нуждаят от тази помощ и тя невинаги е достатъчна, отбеляза Найден Тодоров.

„Благодаря за съществуването на Форума за славянски култури. Днес всички се интересуваме от народи и култури далеч от нас, но някак си във времето забравихме да се интересуваме от тези, които са ни най-близки. Бидейки братя ние днес познаваме твърде малко от отделните славянски традиции. Благодарение на Форума за славянски култури ние можем да научим много повече“, каза по време на церемонията министър Тодоров. Той посочи, че е изключително важно името, защото то означава живот, и отбеляза, че „Жива“ е извор на живот.

„Виждаме какво се случва на север и на юг от нас. Културата е онова нещо, което трябва да ни помогне за да се сетим отново за смисъла на живота. Музеите и културата са онези, които ни показват, колко сме били велики и как можем да бъдем велики отново. Всички музеи ни помагат занапред да се чувстваме живи“, допълни Найден Тодоров.

Тази награда е истинска отговорност, но и задължение, каза за БТА след получаване на наградата проф. Николай Ненов, директор на Регионален исторически музей – Русе. Ние тепърва ще защитаваме награда, ще бъдем още по-добри, защото наградата ни задължава, отбеляза той.

„Искам да се обърна към всички, вие сте тези, които осмисляте провеждането на тези награди и всичко, което ни кара да се вдъхновяваме”, каза по време на церемонията кметът на Габрово Таня Христова. Вие сте хората, посветили живота си, на професията, която осмисля опазването, развитието и съхранението на културното и историческо наследство и културните ценности и творчески културни индустрии, отбеляза тя. Кметът на Габрово попита присъстващите дали са се влюбили в Габрово, залата отвърна с аплодисменти. След овациите Христова отбеляза, че това се дължи на магията, която е в Габрово и тя може да се усети в красотата на природата, в добротата на хората и богатството на историческите и културни преживявания, които са около хората.

Благодарение на музеите, голяма част от миналото не е забравена и е опазена за бъдните поколения, каза по време на церемонията проф. Светла Димитрова, директор на Регионалния етнографски музей на открито „Етър“. Музеите са място за изследователска дейност и се преподават уроци на всички възрасти. За да достигне историята до модерните хора, се използват и модерни технологии. Музеите, които част от Форума на славянските култури, отговарят адекватно на технологичните промени характерни за времето, в което живеем, посочи тя. За нас бе чест и предизвикателство музей „Етър“ да бъде първият български домакин на наградите „Жива“. Не бяхме сами в това, всичко се случи с подкрепата на Министерството на културата и Община Габрово, отбеляза проф. Димитрова.

Втората голяма награда – тази за най-добро славянско наследство, бе присъдена на Замъка Блед в Словения. Почетната награда за предаване на нематериалното културно наследство получи Музеят на Бечарац, Плетерница в Хърватия.

Бяха дадени и пет специални награди „Жива“. Те бяха връчени на Фотографската къща „Пеликан“, Музеx на новата история в Целе, Словения – за устойчивост. Музеят на съвременното изкуство на Черна гора, Подгорица, получи приз за лидерство и ефективност на екипа. Музеят на Херцеговина в Требине, Босна и Херцеговина, получи приз за посетители и отвореност към хората. Откритият музей на село Радов в Полша получи наградата за креативност,а Музеят на Йоан Амо Комений в Ухерски Брод, Чехия, заслужи приз за разказване на истории.

Наградите се връчват от 13-членно жури, съставено от музейни експерти от различни славянски държави, както и от Европейската музейна академия. Номинирани бяха двадесет музея от десет държави. Отличията се дават за десети път, а Форумът на славянските култури присъжда наградите „Жива“ на най-добрите славянски музеи, като домакин този път беше Габрово. Десетото издание на наградите „Жива“ се отбеляза и с международна музейна конференция в Габрово.

Наградата „Жива“ за 2023 за най-добър музей от славянска държава беше връчена на Националния музей в Лесковац, Сърбия. Призът за най-добър обект на културното наследство тогава беше присъдена на Центъра за интерпретация на морското наследство DUBoak, Малинска, Хърватия.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X