Държавата да намали харченето на пари, за да може догодина да бъде постигнат само 3% дефицит. Тази препоръка отправиха към политиците финансистите Владимир Сиркаров, Георги Вулджев и Любомир Дацов. Те коментираха обявената от финансовата министър Людмила Петкова дупка от 18 млрд. лв. между приходите и разходите за догодина, ако политиците не направят реформи.
“3% дефицит е сериозна цифра, а разчетите на Министерството на финансите за следващата година сочат, че този процент трудно ще бъде постигнат”, каза Сиркаров. Ако няма мерки, дефицитът ще достигне 8%, допълни той. И обясни, че тези мерки трябва да са свързани с разходната част. Финансистът е на мнение, че ще се отлагат проекти по капиталовата програма. И допълни, че ще има редукция при отпускането на средствата за общините. „В разходите по линия на издръжка, заплати, рязкото увеличаване на пенсиите също трябва да има редукция, тъй като ножицата между приходите и разходите се отваря“, допълни Сиркаров.
„Ситуацията показва краха на хората, които последните три години говореха, че няма никакъв проблем с политиката, която налагаха, а именно на висок бюджетен дефицит и изпреварващ ръст на доходите“, каза Дацов. „За да се балансират нещата или ще трябва да се вдигнат данъците, или да се орежат част от услугите, които предоставя правителството“, допълни още той.
Вулджев каза, че големият проблем не е слабият растеж при приходите, а че имаме абсурден ръст при разходите. „Предупреждавахме, че разходите, които сега се залагат за догодина, са твърде високи. През последните три години се завишиха много дългосрочните текущи разходи, а начинът, по който се покриваше дефицитът, е че се вземаха еднократни приходни мерки“, обясни икономистът.