Състоя се публична презентация на софтуерната компютърна обработка на данните на машините, които ще бъдат използвани на предстоящия парламентарен вот на 27 октомври. От ЦИК обявиха, че демонстрацията е отворена за представители на медии и за всички партии и коалиции, които ще участват в изборите, но само един представител от коалиция, която не беше назована, присъстваше на показното.
Александър Станев от “Информационно обслужване” посочи важните точки от изборния процес, както и ключовите компоненти на системата, обработваща данните от секционните протоколи на СИК. В началото на презентацията той коментира онлайн излъчванете на заседанията на РИК като поясни, че поради множество постъпили запитвания и жалби относно видеоизлъчването, ЦИК е предложила мерки за контрол. След тяхното прилагане покритието на излъчването на заседанията се е повишило с около 30%.
Друг важен елемент според Станев са новите подвижни скенери с камера, които ще подпомогнат сканирането на секционните протоколи. По думите му досега такива са били налични само в по-натоварените РИК, тъй като не са част от стандартната техника. Станев увери, че вече ще бъдат използвани във всеки изчислителен пункт в страната.
При падаща батерия устройствата ще сигнализират с говор на членовете на секциите. Звуково предупреждение ще има и при неправилно поставяне на устройството за заснемане.
И Станев, и директорът на “Информационно обслужване” Ивайло Филипов увериха, че каквато и система да се използва за сумиране и изчисляване на данните, протоколите са предпазени от манипулация, благодарение на поставен електронен подпис. “Ако някой свали и редактира секционен протокол, дигиталният подпис ще се счупи и промяната ще бъде идентифицирана”, обясни Станев. Дигитално положеният подпис не е нововъведение – той съществува от 2003 г., поясниха от “Информационно обслужване”.
Според Филипов, разчитайки на новото оборудване от скенери, резултатите от изборите ще бъдат готови до 30 октомври.