Представители на TexCycle посетиха Професионалната гимназия по облекло „Недка Иван Лазарова“ в Русе, където представиха образователния филм „Ресурс или отпадък? Текстилът в нова светлина“. Той е създаден в рамките на международния проект EDUwaste, финансиран по програма „Еразъм+“, и разказва за пътя на текстила – от етапа на дизайна и производството до различните методи за удължаване на живота му.
Учениците от гимназията научиха повече за кръговата икономика, устойчивото управление на текстилните ресурси и важността на разделното събиране на непотребните дрехи и обувки. Филмът предизвика интерес и дискусия сред бъдещите професионалисти в модната индустрия, като фокусира вниманието им върху ролята им в създаването на продукти в съответствие с принципите на екодизайна.
„Учениците в професионалните гимназии по облекло и моден дизайн изучават основите на текстилното производство и модния дизайн, но темите, свързани с кръговата икономика, устойчивото потребление и управлението на текстилните отпадъци, все още не са достатъчно застъпени в учебните програми. Това създава необходимост от допълнителни образователни инициативи, които да подготвят младите хора за предизвикателствата на модерната текстилна индустрия“, коментира Валентина Великова – координатор проекти „Кръгов текстил“ в TexCycle.
Проектът EDUwaste, като част от инициативите на TexCycle, има за цел да повиши осведомеността на учениците и чрез създадените образователни материали да насърчи осъзнато отношение към текстилните продукти.
Екоакадемията на TexCycle се стреми да подобри разбирането на проблема със замърсяването с текстилни отпадъци и да засили екологичната отговорност в обществото. Сред дейностите й са участие в образователни проекти, провеждане на обучения, организиране на работилници „UpCycle с TexCycle“ и създаване на интерактивни материали, като например текстилния еко калкулатор.
В онлайн платформата на проекта EDUwaste потребителите имат достъп до разнообразни ресурси, които подкрепят учебния процес и насърчават различни екоинициативи. Всяко училище може да прилага и споделя тези материали, допринасяйки за по-устойчиво потребление и опазване на околната среда.