Природозащитници предупредиха, че броят на таралежите бързо намалява и видът вече е сред тези, които попадат в категорията “почти застрашени”, предаде ДПА, като цитира глобална оценка.
Последната актуализация на Червената книга на застрашените видове на Международния съюз за защита на природата също така констатира, че повече от една трета (38 %) от дървесните видове в света са изправени пред риск от изчезване.
Природозащитният статус на западноевропейския таралеж в Червената книга се е влошил, което означава, че ако това продължи, малките, но полезни животни може да бъдат включени в списъка на застрашените от изчезване видове в световен мащаб, отбелязва ДПА.
Според специалисти от Международния съюз за защита на природата числеността на вида е намаляла в повече от половината страни, в които живее, включително във Великобритания, Норвегия, Швеция, Дания, Белгия, Нидерландия, Германия и Австрия, като за последните 10 години спадът в отделните места е между 16 и 33 процента, пише БТА.
Бодливите бозайници във Великобритания претърпяват исторически спад, а проучване през 2022 г. установи, че броят им е намалял с до 75 % в селските райони от 2000 г. насам. В градските райони, където преди това популациите са намалявали, обаче започват да се наблюдават признаци на възстановяване, отбелязва ДПА.
Според експертите от Международния съюз за защита на природата таралежите страдат от нарастващия човешки натиск, включително все по-интензивното земеделие, което нанася щети на местообитанията им в селата, пътищата и градското развитие.
Фей Вас, главен изпълнителен директор на Британското дружество за опазване на таралежите, призова обществеността да подкрепя вида чрез редица действия през цялата година. “Бих насърчила всички да помагат, където могат, тъй като малките, прости действия могат да имат огромно въздействие върху наличието, свързаността и качеството на местообитанията, което е от решаващо значение за дългосрочното им оцеляване”, каза тя.
Последната актуализация на Червената книга включва и първата глобална оценка на дърветата, като в списъка са включени повечето дървесни видове в света. Данните сочат, че 38 на сто от тях са застрашени от изчезване.
Най-голям дял от застрашените дървета се намира на островите, където са изложени на висок риск поради обезлесяване за целите на развитието и селското стопанство, инвазивни видове, вредители и болести.
Международният съюз за защита на природата също така заяви, че изменението на климата все повече поставя в риск дърветата чрез повишаване на морското равнище и по-интензивни и чести бури, особено в тропиците.
“Дърветата са от съществено значение за поддържане на живота на Земята чрез жизненоважната си роля в екосистемите, а животът и препитанието на милиони хора зависят от тях”, казва Гретел Агилар, генерален директор на Международния съюз за защита на природата.
От организацията заявиха, че дърветата вече представляват повече от една четвърт от видовете в Червената книга, като броят на застрашените е повече от два пъти по-голям от броя на всички застрашени птици, бозайници, влечуги и земноводни, взети заедно.
Опазването и възстановяването на местообитанията, както и съхраняването в семенни банки и колекции в ботаническите градини са от решаващо значение за предотвратяване на изчезването, твърдят природозащитниците.
Експертите казаха, че в последното издание на Червената книга положението се е влошило за четири мигриращи крайбрежни птици, които посещават Великобритания.
В Червената книга в момента фигурират 166 061 вида, от които 46 337 са класифицирани като застрашени от изчезване.