Красиви вещи, пропътували по река Дунав и украсявали бита на русенци през 19 век, са включени в новата сбирка на русенския исторически музей. Изложбата „Луксът в „Малката Виена“ показва статуетки, съдове, предмети на изкуството и бита, с които заможните хора са демонстрирали положение в обществото.
В средата на 19 век фабриките в Европа започват да произвеждат копия на красивите, изящни предмети, изработени на ръка. Съдовете за всекидневието, приборите вече не от сребро, а от по-евтини сплави. Стъклото заменя кристалните изделия. И така луксозните стоки стават по-достъпни – не само за аристокрацията, но и за зараждащата се буржоазна класа в България. И по Дунав, с търговските кораби, с новата мода на семейните пътешествия през най-големия град на Княжество България – Русе, започва да навлиза европейската култура.
В изложбата мога да се видят музикална кутия, масичка за сервиране, различни часовници – стенни, настолни, джобни, даже и ръчни.
Появяват се етажерката, хладилникът, който охлажда и през лятото с ледени блокове, изрязани през зимата от заледения Дунав. Книгите също са преимущество на богатия дом. Както и мастилницата – воденето на кореспонденция е присъщо на хората, които имат някакъв бизнес.
Красивите мебели също са белег на лукса. Както и прекрасните тоалети. Софийските министерши идват в Русе, за да си поръчват рокли и шапки, защото след Освобождението Русе е известен с модните си шивашки ателиета, и една от първите шапкарници „Чикаго“.