Само в продължение на 6 денонощия – от 18 до 23 октомври, КАТ имаше уникалната възможност да получи наведнъж 104 290 лв., без да положи усилие. През тези няколко дни експериментално на участък от около 10 километра по северната скоростна тангента на столицата бе проведен тест как ще се засича средната скорост на движение.
Резултатите от теста, проведен от Националното толуправление, показаха, че един автомобил се е движел с рекордната средна скорост от 203 км в час, други 494 са се движели с над 140 км в час, при положение че за леките коли максимално разрешената там е 120 км в час. Сред засечените коли има и една с британска регистрация, видя “24 часа” в данните, предоставени от Националното толуправление.
Ако се изчислят всички глоби по сегашния Закон за движение по пътищата, щяха да бъдат издадени фишове за превишение на скоростта за общо 104 290 лв.
Но първо, това е само експеримент, и второ – в сегашния закон няма понятие “средна скорост”. Предвидено е в поправките, които кабинетът “Главчев” гласува през май и по всяка вероятност ще бъдат приети от новия парламент. Размерът на глобите не се променя в сравнение с тези, които сега се налагат за превишение на скоростта извън населено място.
Камерите на толсистемата изобщо не бяха предвидени за такава функционалност, когато тази система се изграждаше през 2017-2019 г. Но те така или иначе снимат регистрационните номера на колите, по които се разпознава за какво превозно средство става дума, т.е. какво е ограничението на максималната скорост за него. Когато се снимат и от следващата камера по пътя и системата изчисли за какво време е изминато това разстояние, се разбира каква е била средната скорост на движение. Но само в този участък.
“Новата функционалност е изработена от консорциума около австрийската фирма КАПШ в рамките на договора за поддръжка на системата”, каза пред “24 часа” началникът на Националното толуправление инж. Румен Мутафчиев.
Данните ще се предават автоматично на МВР всеки ден с протокол, без в тях да има човешка намеса.