https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоЗдравеНа Международния ден на физикалната и рехабилитационна медицина специалистите напомнят ролята си...

На Международния ден на физикалната и рехабилитационна медицина специалистите напомнят ролята си за по-доброто здраве на нацията

С призива „Заедно за свободата на движението“ посрещнаха Международния ден на физикалната и рехабилитационна медицина – 13 ноември лекарите специалисти в страната.

Идеята е да се акцентира върху значението на специалността за по-доброто качество на живот на пациентите, отбелязва ръководството на Асоциацията по физикална медицина и рехабилитация (АФМР). Този дял от медицината лекува болката щадящо и е неизменно звено в болничната и извънболничната помощ.

През последните години технологичният напредък силно повлиява развитието на физикалната и рехабилитационна медицина, компютърните технологии и изкуственият интелект стават неизменна част от апаратурата. В същото време голяма част от иновативните процедури не се реимбурсират, затова една от задачите на Асоциацията е да се разширят клиничните пътеки и пакетите за извънболнична помощ, които се финансират от Здравната каса.

От 2023 година Асоциацията по физикална медицина и рехабилитация все повече се фокусира върху професионалното изграждане и реализация на специалистите по ФРМ, а също и към засилване на интереса на младите лекари към специалността. По инициатива на организацията и с помощта на нейни членове е разработена програма за квалификационен курс по екстензионна терапия. Тя вече е част от обучението в Медицински университет – Плевен.

За втора поредна година освен ежегодната национална научна конференция Асоциацията организира още две регионални конференции. Новото в тези научни форуми е мултидисциплинарният подход, респективно участие на лектори от други медицински специалности. Те споделят иновативни терапевтични методики. Целта е допълване на терапевтичните дейности и съответно по-добри резултати в лечението и възстановяването на пациентите.

Докато националният форум е насочен преди всичко към съвременните тенденции в развитието на физикалната и рехабилитационна медицина и връзките й с другите специалности, то регионалните конференции имат за цел да популяризират българските балнеокурорти, лечебните свойства на техните минерални води и климат и постигането на синергичен възстановителен ефект в съчетание с физиотерапевтичните и рехабилитационни процедури.

През октомври 2024 г. Асоциацията по физикална медицина и рехабилитация, Българският съюз по балнеология и СПА туризъм и Българската болнична асоциация подписаха меморандум за сътрудничество с цел обединяване на усилията им за превръщане на България във водеща дестинация за здравен и медицински туризъм, които са ключови за подобряване здравето и качеството на живот на хората.

Специалистите по физикална и рехабилитационна медицина обръщат внимание и върху диагностиката, профилактиката и лечението на гръбначните изкривявания сред децата и младежите. Заради обездвижването, неправилната стойка, тежките ученически чанти много от децата имат различни степени на гръбначни изкривявания.

Те не са само естетичен проблем, ако не се вземат мерки навреме, имат отражение върху здравето и психиката. Затова Асоциацията по физикална медицина и рехабилитация съвместно със Синдиката на българските учители и Регионалните управления на образованието от миналата година се споразумяха да организират национална кампания за профилактика и рехабилитация на гръбначните изкривявания сред учениците от втори до десети клас в страната.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X