България и Румъния ще продължат поне с 6 месеца прилагането на граничен контрол по сухопътните си граници след влизането им в Шенген по суша.
Това се съдържа в подписаното днес в Будапеща споразумение между вътрешните министри на България, Румъния, Австрия и Унгария. То бе огласено в Х от унгарското ротационно председателство на Съвета на ЕС.
Споразумението трябва да проправи пътя към пълноправното ни приемане в Шенгенското пространство за свободно пътуване.
„С цел облекчаване на миграционната тенденция, която може да възникне като непосредствена последица от липсата на вътрешни граници, [унгарското председателство, Румъния, България и Австрия се разбраха] да продължат прилагането на контрола по вътрешните граници в съответствие с член 25а, алинеи 4 и 4 от Шенгенския граничен кодекс между Унгария и Румъния и между Румъния и България за първоначален период най-малко от шест месеца, за да бъде предотвратена всякаква сериозна заплаха за държавната политика или вътрешната сигурност”, гласи един от параграфите на документа.
Целта на споразумението е България и Румъния да станат пълноправни членки на Шенген от 1 януари 2025 г.
Въпросът ще бъде включен в дневния ред на Съвет „Вътрешни работи” в Брюксел на 12 декември.
Единствено заради ветото на Австрия двете страни влязоха в Шенген само по въздух и по вода.
„В дух на солидарност” ще продължи подкрепата за България при охраната на външната граница на ЕС с Турция. Това ще стане чрез разполагането на многонационален полицейски контингент от 100 граничари – 15 от Австрия, 25 от България, 20 от Унгария и 40 от Румъния.
„С подписването и прилагането на тази декларация страните се съгласяват да инициират необходимите стъпки за приемане на формално решение на Съвета на ЕС за определяне на дата за премахване на контрола върху физически лица по вътрешните сухопътни граници с и между Република България и Република Румъния до края на тази година”, завършва текстът на споразумението.
Същевременно страните отчитат, че през първите 9 месеца на 2024 г. нелегалните влизания в България са намалели с 47 на сто, в Румъния – с 53 на сто, а в Австрия – с 67% в сравнение със същия период през 2023 г.
Намаляването на молбите за убежище за същите времеви рамки е спаднало съответно с 40%, 75% и 57,3%.
Всичко това се дължи на засилената подкрепа на агенцията за охрана на външните граници Фронтекс, финансовата подкрепа на ЕС и дошлите като последица инвестиции в техническото укрепване на границите.
‼️ Read the full text of today’s joint Hungarian-Austrian-Romanian-Bulgarian declaration agreed in Budapest. This milestone sets the stage for the next step: the @EUCouncil decision on the full accession of Bulgaria and Romania to Schengen.#HU24EU
🇭🇺🇪🇺 pic.twitter.com/dzpogr3Y67— Hungarian Presidency of the Council of the EU 2024 (@HU24EU) November 22, 2024