От трибуната на парламента имаше силен политически дебат – кой какъв знак дава със своя кандидат, с кого би искал и не би искал да взаимодейства и защо. Това каза Антоанета Цонева от ПП-ДБ в ефира на “Денят започва с Георги Любенов”.
Тя определи като глътка въздух за парламентаризма избирането на председател на Народното събрание и съответно отпушването на неговата работа.
“Това са били около 150 пъти, в които депутатите са гласували, прегласували – това доведе до това, че от трибуната на парламента имаше дебати”, посочи Цонева.
“Връщането на разговора с кого мога да вляза в коалиция, в тактически взаимодействия, но с кого не мога да тръгна на стратегическа битка – в парламента се случи”, изтъкна тя.
По думите й дали това ще се превърне в мнозинство за управление, зависи както от дебата преди избора на председател, така и от последващите стъпки.
“Имаме Пеевски и неговата конструкция. Те са единствените, които искат да ходят на избори. Всички останали, които изолираха Пеевски, под една или друга форма. С тази формация никой не преговаря, подкрепата на тази формация не е искана от никого”, посочи Цонева.
“За нас от ПП-ДБ , това поле за взаимодействие, което се отваря между Костадинов и конструкцията около Пеевски, това поле отваря възможност за търсене на управленско мнозинство, което за нас може да има единствено характеристиките на проевропейско и антикорупционно мнозинство. Взаимодействие с такова мнозинство от несистемни партии, които са насочени към разрушаване на парламентарната република, няма да извършваме”, заяви Цонева.
Относно декларацията на ПП-ДБ, тя коментира:
“Това е страница и половина текст. Основното й значение произлиза от това, че няма честен изборен процес. Ние не знаехме,че ще има 5 конституционни жалби, и че поставяйки тази тема предизвикахме мини референдум. Няма политическа сила, която да не се е самоопределила от този текст”.
Във връзка с консултациите с президента за съставянето на правителство Цонева посочи, че от коалицията ще отидат с позиция, която трябва да бъде подготвена от парламентарната група.
“България трябва да има управление и ние това го казваме непрекъснато. Посочили сме полето с кои политически сили – това може да се извърши и на разговорите. Винаги сме казвали, че ако ни поканят винаги ще отидем на разговори. На първо място предвидените мерки в тази декларация, как те ще бъдат прилагани, за да може да се ограничи г-н Пеевски влиянието му върху политическия живот”, коментира тя.