https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоОбществоЩе бъде ли отложена либерализацията на тока за бита?

Ще бъде ли отложена либерализацията на тока за бита?

Освобождаването на пазара на ток за битовите потребители може да се отложи с още една година до 2027 година, прогнозираха експерти и депутати по време на международна конференция. Причината – страната ни още не е готова да пусне домакинствата сами да избират доставчика си.

От министерството на енергетиката изчакват какво ще предприемат в Народното събрание като вече са заделени пари в бюджета на ведомството за евентуална подготовка за догодина. Все още не е ясно и как биха били компенсирани хората с ниски доходи след излизане на свободния пазар.

Излизането на свободния пазар на ток на битовите потребители за последен път беше отложено с промени в закона за енергетиката през април тази година за началото на 2026 година. Оказва се, че все още няма подготовка, което би застрашило доставките на ток.

Валери Дренников: “За съжаление ние осъзнаваме, че отново не сме готови за да осъществим либерализацията и че към днешна дата либерализацията по начина, по който е представена крие доста рискове”.

Вече има внесени предложения в Народното събрание за поредно отлагане.

Владимир Малинов: “Социална политика през енергетика не трябва да се прави именно поради тази причина определянето на енергийно бедните групи не е само основна функция на министерството на енергетиката”.

Заради забавеното освобождаване на пазара на ток, страната ни се очаква да загуби още пари по Плана за възстановяване и устойчивост.

Владимир Малинов: “Либерализацията, не бягам от този въпрос е реформа, която е заложена в плана за възстановяване и устойчивост и съмненията от гледна точка на европейската комисия, че тя ще бъде изпълнена водят съответно и до финансови корекции”.

Един от проблемите в момента на пазара на ток е липсата на достатъчно мощности, които да балансират системата и това прави цените трудни за прогнозиране – те се движеха от отрицателни до свръхвисоки само в рамките на тази година заради излишък или недостиг на ток.

Димитър Зарчев: “4200 мегавата в момента инсталирани мощности само от фотоволтаици, плюс 708 мегавата от вятър, може да си представите при летен товар от порядъка на 4500 мегавата как изглежда това, плюс един АЕЦ плюс няколко ТЕЦ-а, плюс близо 3000 мегавата вода”.

“Най хубавото определение, което съм чувал беше от един професор – представи си много хора, които скачат на един батут, всеки има своя честота, своя идея, а ти като диспечър трябва да ги накараш всички да скачат в синхрон”.

Енергийният министър коментира и наложените санкции на Газпромбанк от САЩ, което може да засегне транзита на руско синьо гориво през България през следващата година, тъй като Москва в момента плаща за него през тази банка.

Владимир Малинов: “За декември услугите са защитими, оттук нататък очакваме предложенията на Газпром експорт. Естествено Булгартрансгаз ще изпълнява стриктно договора си и няма да позволи да бъде пренасян природен газ ако съответно услугата не бъде заплащана”.

Министърът напомни, че руснаците имат запазени капацитети в Балкански поток до 2030 година.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X