Погледнат от Космоса, западният край на пустинята Сахара изглежда като друг свят. Изобилието от червен пясък се превръща в море от дюни, които се вълнуват от вятъра, без да се влияят от земни препятствия.
Астронавт на борда на Международната космическа станция прави тази снимка, докато се намира в орбита над югоизточна част на Мароко, недалеч от границата с Алжир.
Красивият кадър, споделен наскоро от Обсерваторията на Земята на НАСА, улавя района, наречен Ерг Хеби – пясъчно море, което заема площ от 18 на 9 км в Северна Африка.
Gigantic “Pyramid Dunes” Of The Sahara Desert Seen From Spacehttps://t.co/E4zhfEZWXw
— IFLScience (@IFLScience) November 11, 2024
Пясъчната покривка съдържа множество особености, включително звездни дюни, известни още като пирамидални дюни. Тези дюни се образуват от вятъра, който разнася пясъчни маси от различни посоки, създавайки дюна с централен връх и няколко „хребета“, които се излъчват навън, подобно на звезда или пирамида.
Въпреки че обикновено се свързват със Сахара, звездни дюни се срещат и на Арабския полуостров, в Китай и Северна Америка, както и на други места в Слънчевата система, като Марс и луната на Сатурн Титан.
Този тип дюни могат да образуват едни от най-високите на Земята, достигащи до 300 метра височина в други части на света, като пустинята Бадаин Джаран в Китай.
„Въпреки големия си размер и значимост в рамките на пясъчните морета, а може би и поради големия си размер, звездните дюни са най-слабо проученият тип дюни“, се коментира в статия от 2024 г. в списание Nature.
Erg Chebbi може да изглежда като негостоприемен пейзаж, но както винаги, животът намира начин. В долната част на дюнния комплекс има голям водоносен хоризонт, който поддържа палмовите горички и град Марзуга.
В горната част на дюните може да се види само малка група от лагери. Традиционно този тип лагери биха принадлежали на коренното население амазиги (бербери), което от хилядолетия живее номадски в Северна Африка. Днес обаче те се посещават предимно от туристи, които искат да се запознаят с пустинята Сахара със собствените си очи.