От 1 януари цената на тока за бита скача с около 9%, което е повишение с 4 лв. на домакинство месечно. “Причината е, че между прогнозната и пазарната цена разликата вече е голяма и се търпят големи загуби. Компаниите изнемогват. Това е най-краткото обяснение за причините защо цената се вдига”, обясни председателят на Института по енергиен мениджмънт Калоян Стайков в ефира на Нова телевизия. Той обясни, че има доста фактори, които са извън въздействието както на енергийното министерство, така и на регулатора.
“Това лято видяхме необичайно високи цени заради голямо потребление, заради проблеми с Украйна, проблеми с междусистемни връзки, проблеми с високи температури и безводие. Така че има доста предизвикателства, които се трупат между настоящия момент и този идеален вариант. Ние се стремим към либерализация, но трябва да видим как най-добре да стигнем дотам”, коментира Стайков.
Виктор Минчев от Асоциацията за свободен енергиен пазар заяви от своя страна, че пазарната ни система не е гъвкава, но продължаваме да я подкрепяме. “През 6 месеца се питаме защо трябва да се вдигне цената на тока. А отговорът е неефективно управление, нереформирана енергийна система, невъвеждане на нови технологии”, коментира той.
“Либерализацията на енергийния пазар не означава да хвърлим крайните потребители на лошите производители. В начина, по който в момента работи енергетиката има едни субсидии, които минават през НЕК и после отиват в Мариците. И понеже тези пари са скрити и не са много ясни механизмите, начинът, по който се въртят парите не е много ясен. Либерализацията е целия механизъм да падне и да почне да се плаща на предприятията по пазарни механизми. Когато това се случи, ще се види къде отиват парите в енергетиката и ще може да се създаде конкуренция, която пък ще доведе до спад в цените като цяло на пазара”, обясни той.