Миналата Коледа рентгеновата обсерватория „Чандра“ ни даде куп звезди. Тази година новите изгледи с телескоп (комбинирани с данни от “Чандра”) ни дадоха нещо специално: ново изображение на NGC 2264, известно още като „Клъстер коледно дърво“. То показва формата на космическо дърво с блясък на звездни светлини. NGC 2264 всъщност е клъстер от млади звезди – на възраст между около един и пет милиона години – в нашия Млечен път на около 2500 светлинни години от Земята, съобщава НАСА.
Звездите в NGC 2264 са едновременно по-малки и по-големи от Слънцето, вариращи от някои с по-малко от една десета от масата на Слънцето до други, съдържащи около седем слънчеви маси.
Stars illuminate the Christmas Tree Cluster (2023). https://t.co/fbCFiY3juz pic.twitter.com/0axGXkRHLw
— NASA (@NASA) December 24, 2024
Това ново комбинирано изображение подобрява приликата с коледно дърво чрез избор на цвят и ротация. Сините и белите светлини (които мигат в анимираната версия на това изображение) са млади звезди, които излъчват рентгенови лъчи, открити от рентгеновия апарат “Чандра” на НАСА.
Оптичните данни от 0,9-метровия телескоп WIYN на Kitt Peak на Националната научна фондация показват газ в мъглявината в зелено, съответстващ на „боровите иглички“ на дървото, а инфрачервените данни от Two Micron All Sky Survey показват звезди на преден и заден план в бяло. Това изображение е завъртяно по посока на часовниковата стрелка на около 160 градуса от стандарта на астронома на север, сочещ нагоре, така че изглежда сякаш върхът на дървото е към върха на изображението.