Оценка “дисциплина” за учениците и глоба за родителите, които отказват да съдействат на преподавателите. Това предлага синдикат в сектора на образованието.
Мирослав Иванов, баща на седмокласник, споделя, че родителят трябва да участва в учебния процес на детето си. Според него обаче глобата не е подходящ начин за включване в този процес.
“Не подкрепям отношението на родителя и това той да не взима участие по време на учебната дейност на своето дете. От друга страна, учителят е отговорен за поддържането на мир и спокойствие в класа. Ако глобиш родител, който не се е явил 1, 2, 3 или 5 пъти, как ще събереш тези пари? Това означава, че навлизаме в други полемики”, казва той.
За Таня Драганова, класен ръководител на седмокласници, дисциплината е ключова за учебния процес както в нейните часове, така и в тези на колегите ѝ. Тя смята, че когато има сътрудничество между учители, родители и ученици, евентуални санкции могат да бъдат избегнати.
“В началото, когато се запознавам с учениците, поставям условията и обяснявам какво трябва да правим в часовете. До момента децата разбират за какво става въпрос. Преподавам на шест класа и досега не съм имала проблеми с нито един родител – винаги са помагали и съдействали”, споделя Драганова.
Според училищното ръководство оценката за поведение би имала положителен ефект, ако има ясно разписани критерии за нейното поставяне.
“Вече съществуват много механизми за предотвратяване на неподходящо поведение. Първата стъпка е отстраняване от час. Ученикът се насочва към педагогически съветник или зам.-директор, където се провежда разговор по дадената тема. При натрупване на повече нарушения се организират срещи с родители”, обяснява зам.-директорът на 119 СУ Симеон Ангелов.
От Синдиката на българските учители потвърждават, че дисциплината е един от ключовите проблеми в образователната система. Те обаче смятат, че тя не може да бъде наложена с наказателни методи.
Към настоящия момент са предвидени санкции за деца и ученици в Закона за предучилищното и училищното образование, както и в Наредбата за приобщаващото образование, свързани с дисциплината в училище.
Евентуални проблеми в нея изискват максимално широко обсъждане с всички заинтересовани страни, обясниха от МОН.