Неостаряващият финансов експерт с точен и бистър ум Мика Зайкова каза кои са едни от най-големите проблеми на родния бизнес.
Инфлацията при малката потребителска кошница удря над 10%. Там цените хвърчат и няма сила, която да ги спре, защото няма контролни органи.
Това каза финансовият експерт Мика Зайкова в предаването “България, Европа и светът на фокус” на Радио “Фокус”.
Разликата между борсовата и крайната цена е огромна, подчерта тя. “Когато се изчислява инфлацията, не се взима предвид динамиката в цените на горивата и в цените на крайните продукти, а на стоковите борси. Разликата между стоковите борси и крайните продукти е доста съществена поради спекула. 32% е сивата икономика.
Това означава, че контролните органи не работят. Ако те работеха добре, нямаше да се допусне такъв голям лаг между борсовата и крайната цена на продукта. Това удря бедните и малката потребителска кошница“, обясни финансовият експерт.
Затова според нея е крайно належащо депутатите и правителството да предприемат смяна на състава на комисиите на всички регулаторни органи. “Първото нещо, което горещо препоръчвам правителството да направи, е да подбере подходящи, кадърни, знаещи, можещи хора за контролните органи, а не да ги избира по приятелски начала“, подчерта Зайкова.
Според нея най-голямото предизвикателство пред страната е външният дълг. “Нашият дълг е повече външен, доларов, и това създава проблеми, защото валутата хвърчи нагоре с идването на Тръмп“, отбеляза финансовият експерт.
Дупката в бюджета е голяма и е истинска. Този дефицит може да бъде запълнен само чрез развитие на промишлеността и икономиката на страната. “За да има развитие, трябва да има инвестиции. За да има инвестиции, трябва да има инвеститори и благоприятни условия. Непременно трябва да се говори за дългосрочни договори и бързо да бъдат избрани контролните органи, за да може да има ред“, подчерта Мика Зайкова.
Новият финансов министър трябва да прекрои бюджета в две посоки. “Едната посока е в развитие на икономиката и стимулиране на частния бизнес – не да му се бъркаме и да му взимаме печалбата, а да го стимулираме. При всички положения бюджетът трябва да се свие в разходната си част. Сега вече не сме пред избори и може да си позволим да бъдем по-пестеливи“, смята Зайкова.