Критично съвещание при мен на ръководствата на НКЖИ, на двете БДЖ-та, на ИА „Железопътна администрирания“ и на Националния борд за разследване на произшествия във въздушния, водния и железопътния транспорт с една тема – анализ, критичен анализ и оценка на системата за безопасност на железопътния транспорт в България. Това обяви на брифинг транспортният министър Гроздан Караджов след влаковата катастрофа с две жертви и шестима ранени.
„Онова, което разисквахме, бяха проблемите, които намираме в системата за безопасност и как те най-бързо и ефективно да бъдат запълнени, за да може българските граждани да се движат спокойно по жп транспорта и товарите да се превозват също толкова безопасно. Обявяваме нулева търпимост оттук нататък към всякакви, макар на пръв поглед незначителни, нарушения на дисциплината, нарушаване на нормите и правилата на жп транспорта. Нито един служител няма повече да бъде толериран, също и ръководителите зад мен, ако такива нарушения доведат до произшествия или до катастрофа“, заяви министърът.
По думите му катастрофата е поредният повод, а причината на срещата е тенденцията на зачестяване на едни и същи нарушения. „От докладите на колегите, а и от предварителната информация от последното произшествие край Локорско, стана ясно, че има зачестили излизания на червен светофар от страна на машинисти, съгласувано често устно с дежурния диспечер, или ако не е съгласувано – те стават нерегламентирани, а такива нерегламентирани излизания, макар да са минавали между капките, се случва да водят до тежки катастрофи.“
„Голям проблем в сигурността са „развързаните гари“, които не са прикачени в системата за сигурност. Там се отваря възможност да се излезе от необозначен коловоз и да се влезе в трасето на движение на влаковете, без това да се отбележи в системата за сигурност.
Разрешенията за маневри – когато коловозът се окаже зает, се случва това, което се случи миналата година на Централна гара, т.е. срещат се пътнически с маневрен влак. Толерирането на дребни наглед нарушения представлява малка врата, през която малко нарушение води до фаталните последици от последната катастрофа“, допълни той.
„Изводът – освен процедурите и правилата, които действат в момента, трябва да мислим и за система за вторичен контрол. Там, където е възможна човешка грешка, да има система за технически контрол, която да натиска бутона „стоп“, независимо волно или неволно човек е допуснал грешка. За да се случи това нещо, на компаниите е даден срок до края на седмицата да анализират слабостите в системата за безопасност и да изпратят доклад с конкретни мерки, които искат да се реализират в мрежата. Тези мерки ще са в две части – спешни, които ще бъдат инсталирани веднага с наши сили, и такива, които искат по-сериозно финансиране, които ще бъдат направени по-нататък“, подчерта Караджов.
Сроковете за спешните мерки е до петък, а за месец трябва да се приведат в действие.
Министърът е категоричен, че няма да се толерира оттук-нататък нарушаване на процедурните правила и други задачи, бито то търгове, конкурси или каквито и да е „приоритетни“ задачи да се изпълняват, освен тази за безопасността на движението по железния път.
По повод катастрофата край Локорско, той допълни: „Нарушени са редица правила, направено е излизане от нерегламентиран коловоз – композицията е тръгнала директно по главното трасе, има и друга грешка – кой отишъл за баничка, друг бил до тоалетна и не са си предали един за друг. Не може сигурността да е оставена на паметта на някого, който може да е ангажиран с нещо друго и да забрави да каже на машинистите да спрат заради идващ влак насреща. Без комбинацията от грешки Локорско нямало да се случи.“
„Нито мога да спя нормално, нито да се храня. Тази катастрофа ме завари буквално на този пост деня преди да застъпя, и самата мисъл, че в системата за сигурност има пропуски, които могат да доведат до следваща, е непоносима. Слагаме край на това нещо. Ръководствата ще минат на 24-часов режим, ако се наложи. Очаквам доклад от НКЖИ“, каза още Гроздан Караджов.