Президентът Доналд Тръмп подписа осем изпълнителни заповеди в Capital One Arena във Вашингтон, окръг Колумбия, по време на своята инаугурационна церемония в понеделник, преди да се отправи към Овалния кабинет в Белия дом, за да подпише още.
Сред тези заповеди е нареждане за оттегляне на САЩ от Парижкото споразумение за климата, в което страната първоначално влезе по време на управлението на бившия президент Барак Обама през 2015 г. Тръмп вече беше изтеглил САЩ от това споразумение по време на първия си мандат през 2020 г.
Други изпълнителни заповеди, подписани от Тръмп в Capital One Arena, включват отмяна на близо 80 изпълнителни заповеди и меморандуми, издадени от бившия президент Джо Байдън, налагане на мораториум върху федералните регулации и новите назначения в държавната администрация, забрана на „правителствената цензура“ върху свободата на словото и разпореждане към всички ведомства и агенции да се заемат с кризата на разходите за живот. Президентът нареди още федералните чиновници да се върнат на работа присъствено, ако са работели до момента дистанционно и въведе временна забрана за наемането на хора във федералните структури, докато новото правителство не установи пълен контрол върху властта.
„Можете ли да си представите Байдън да прави това?“ – каза Тръмп, докато подписваше заповедите в арената.
След като се прибра в Белия дом, Тръмп започна да подписва нови изпълнителни заповеди – очаква се той да подпише общо 200 в деня на встъпването си в длъжност, насочени към граничната сигурност, енергетиката и премахването на програмите за разнообразие, равенство и приобщаване (DEI).
Президентът обяви, че изтегля САЩ от Световната здравна организация. Тръмп отдавна е критичен към СЗО и неговата администрация официално се оттегли от организацията и през юли 2020 г. Тръмп смята, че СЗО не върши работа, САЩ плащат твърде много пари.
Президентът помилва участници в бунтовете срещу Капитолия на 6 януари 2021 г. Той помилва почти всички 1 270 души, осъдени за нападението на 6 януари, нареди на Министерството на правосъдието да прекрати около 300 висящи дела и намали рязко присъдите на малка група от 14 други обвиняеми, които бяха обвинени в най-сериозните случаи – това са членовете на групите Oath Keepers и Proud Boys, осъдени за заговор и бунт. Тръмп показа копие от акта за облекчение на присъдите, разкривайки списък с имената на хората, които получават намаляване на присъдите си. Лидерът на Oath Keepers Стюарт Роудс също е в списъка. Така сред близо 1600 помилвани се оказаха и хора, които преди 4 години нападнаха полицаи като Джулиан Хатър, който нападна полицай от Капитолия; Девлин Томпсън, който би полицай с метален кол; и Робърт Палмър, който нападна полицията с пожарогасител и дървена дъска. Тръмп нарече затворниците от протестите на 6 януари “нашите заложници”.
Тръмп също подписа изпълнителна заповед, с която се опитва да сложи край на гражданството по рождение, конституционен въпрос, който трябва да бъде разгледан чрез конституционна поправка или чрез съдилищата. „Гражданството по рождение. Това е голямо нещо“, каза той.
Заповедта засяга деца, родени след 30 дни от приемането на мярката и ще се прилага в случаи, когато родителите са незаконно пребиваващи в САЩ, и в ситуации, когато майката е временно в САЩ, например с виза, а бащата не е гражданин на САЩ. Заповедта се основава на фразата „под юрисдикцията на съответната страна“ в 14-та поправка на Конституцията. В лагера на Тръмп се смята, че децата на незаконни имигранти не са „под юрисдикцията“ на САЩ и затова не трябва да получават гражданство. Ясно е, че това действие вероятно ще бъде оспорено юридически и в крайна сметка ще стигне до Върховния съд.
В първия ден Тръмп не наложи нови тарифи за вноса от Канада и Мексико, но заяви, че ще направи това от 1 февруари. Тръмп каза, че мисли за 25% ръст на митата върху вноса от северноамерикански съседи. Попитан за вноса от Китай, Тръмп посочи, че задълженията, които той наложи като президент в първия мандат, все още са в сила.
Президентът Доналд Тръмп издаде две изпълнителни заповеди, с които насочва Министерството на правосъдието и Службата на директора на националното разузнаване да предприемат широки разследвания на администрацията на Байдън във връзка с “цензура на свободата на словото ” или използване на правоприлагащи и разузнавателни агенции като оръжие срещу опонентите.
“Американският народ е свидетел на това, че предишната администрация участва в систематична кампания срещу възприеманите от нея политически противници, въоръжавайки правната сила на многобройните федерални правоприлагащи органи и разузнавателната общност срещу тези, които се възприемат политически противници под формата на разследвания, преследвания, граждански действия по принудително изпълнение и други свързани действия”, се казва в една от изпълнителни заповеди.
Най-големите банки в страната приветстваха изпълнителната заповед на президент Доналд Тръмп от понеделник за спиране на предстоящите регулации и подтикнаха новата администрация да отиде още по-далеч. Само часове след като зае поста си, Тръмп подписа изпълнителна заповед, която инструктира всички департаменти и агенции да не предлагат или издават никакви правила за банките, докато не бъдат прегледани и одобрени от новата администрация. „Ние силно подкрепяме решението на президент Тръмп да спре всички предстоящи регулации“, каза Грег Баер, изпълнителен директор на Института за банкова политика, който представлява десет от най-големите банки в САЩ, включително Bank of America, Citigroup и JPMorgan Chase. Банковата индустрия от години се оплаква от администрацията на Байдън и от правилата на Бюрото за защита на потребителските финансови продукти.
Както обеща в неделя, президентът Доналд Тръмп подписа изпълнителна заповед, с която забавя изпълнението на забраната на TikTok със 75 дни.
Тръмп също подписа изпълнителна заповед, с която обяви национална извънредна ситуация на южната граница на САЩ, която ще позволи разполагането на допълнителни ресурси на Пентагона и завършване на оградата на границата. “Мексико вероятно не иска това, но трябва да го направим”, каза Тръмп. Мексиканските наркокартели MS-13 и Tren de Aragua бяха обявени за чуждестранни терористични организации.
Тръмп нареди на секретаря на отбраната “да изпрати колкото се може повече части или членове на въоръжените сили, включително резерви” по границата с Мексико.
Широкомащабна серия от мерки, които президентът Доналд Тръмп обеща да предприеме за засилване на сигурността на южната граница, започнаха да влизат в сила малко след като той положи клетва в понеделник, изпълнявайки основното си политическо обещание за затягане на имиграционния контрол.
Стотици мексикански мигранти се оказаха в капан на американската граница, часове след като Тръмп встъпи в длъжност. Те не се допускат повече до САЩ. Според съобщения на медиите, американската имиграционна служба е спряла да провежда интервюта с влизащите.
В милионния мексикански град Сиудад Хуарес, един от основните логистични пунктове за легално преминаване на границата със САЩ, при хората е излязъл мексикански чиновник и е обявил, че приложението CBP One, чрез което потребителите се записват за интервю с имиграционната служба на САЩ, спира да работи. Според чиновника, те са получили заповед от новите американски власти – повече никой да не бъде пропускан.
Приложението CBP One досега е било използвано от близо милион мигранти. Онлайн системата за разпределяне на часове даваше възможност на 1 450 души дневно да влизат “условно” през осем гранични пункта – стратегия, която Джо Байдън използваше. Тя беше ключова част от имиграционната политика на Байдън – създаваше нови легални пътища за имиграция, като в същото време трябваше да затегне контрола върху нелегалните преминавания.
На обед в понеделник приложението беше премахнато.Съобщение на уебсайта на Митническата и граничната служба на САЩ подчертаваше, че приложението вече не се използва. Хората, които бяха успели да си запазят часове преди седмици, установиха, че резервациите им са отменени.