https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоБългарияКрай на масовото привличане на чужденци в българската борба

Край на масовото привличане на чужденци в българската борба

Масовата експанзия на чуждестранни борци, най-вече от Русия, в националните отбори на други държави принуди световната федерация (United World Wrestling, UWW) да вземе сериозни мерки. Наложените рестрикции ще засегнат сериозно и българската борба, която в последните години разчита предимно на натурализирани у нас състезатели, двама от които – украинецът Семьон Новиков и дагестанецът Магомед Рамазанов, спечелиха олимпийски титли на игрите в Париж 2024, пише “Сега”.

Анализът на борцовия турнир във френската столица миналото лято показва, че близо 10% (общо 28 души) от участвалите 290 борци от 60 държави всъщност са родени другаде.

Това най-ярко е изразено в свободния стил, където е имало общо 18 такива участници. От тях 17 са били от Русия (включително нашият Рамазанов) и един американец, представящ Сан Марино. От тях двама станаха шампиони, а трима спечелиха бронзови медали в шестте категории.

В класическата борба в Париж са участвали 10 натурализирани борци, като пак най-много са руснаците – трима, а арменците са двама. За България се бориха арменецът Айк Мнацаканян и вече споменатият Новиков. Тук медали спечелиха общо трима от състезателите със сменена националност – по едно златно, сребърно и бронзово отличие.

При жените нямаше състезателки, които представяха друга държава на олимпийските игри. Но на континентални и световни първенства бройката на натурализирани борци е в пъти по-голяма, включително и в женската борба, като вече над 40 държави използват чужди състезатели, предимно от руските школи.

В България също в последните години се наблюдава повсеместно привличане на чужденци. В националните ни отбори само за последните три години преминаха общо шестима в свободния стил и четирима в класическия. Съвсем наскоро, на 11 януари, дори избухна скандал и имаше бойкот на държавното първенство заради обвинения, че новоизбраният треньор на националите по класическа борба – Сослан Фарниев (също руснак), толерира чужденците за сметка на българите.

В края на краищата UWW слага край на всичко това по административен начин и националните федерации, включително и българската, ще бъдат принудени да развиват и разчитат предимно свои кадри, вместо да привличат наготово чужденци в преследване на медалите от големи първенства.

На 19 септември 2024 г. са одобрени нови “Правила за промяна на гражданството”. В тях е записано, че “за да се предотврати злоупотреба”, вече всяка национална федерация може да приема само по един чуждестранен борец от всеки пол на година във всички възрастови групи. При това, ако чужденецът е представлявал някоя държава на каквото и да е състезание под егидата на UWW, може да се бори за друга чак след гратисен период от 3 години.

Налага се ограничение и за периода, в който може да стават тези трансфери. Заявления за смяна на националност ще се подават в UWW само между 1 октомври и 20 декември и разрешението ще влиза в сила от 1 януари на следващата година. Освен това “всяка федерация може да разреши максимум три (3) мъжки и три (3) женски смени на националност годишно” – рестрикция, засягаща главно руската федерация, която е главен “износител” на чужденци в този спорт.

Въвеждат се и допълнителни условия, които се отнасят и до вече натурализираните борци – като олимпийските ни шампиони Новиков и Рамазанов. За 2025 и 2026 г. всяка страна може да пуска в състезания максимум по двама натурализирани (във всеки стил), и то ако включи за участие и поне други двама (или повече), родени в тази страна. За 2027 и 2028 г. ограничението остава на двама, но вече съответната национална федерация трябва да пусне в състезанието двойно повече (поне 4-ма) местни борци. От 2029 г. рестрикцията се свежда до допускане само на по един натурализиран борец от държава във всеки стил, а местните състезатели трябва да са минимум 4 пъти повече (4-ма).

Специално за олимпийските квалификации и самите игри в Лос Анджелис 2028 ще се допускат по двама чужденци от държава във всеки стил и вид (т. е. общо шестима – по двама класици и свободняци и две жени).

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X