https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоПолитикаПеканов: В бюджета не липсват 18 млрд. лв, а между 5 и...

Пеканов: В бюджета не липсват 18 млрд. лв, а между 5 и 9

Страховете, които често се тиражират относно влизането в еврозоната, смятам, че не са основателни. Страните в еврозоната продължават да се справят. Да, с трудности, но използват втората най-използвана валута в света, която носи своята тежест, която спестява от транзакционни разходи, от различни видове кризи. Гърция например вече си върна стабилността. Еврото не я спря да се възстанови от голямата криза, в която беше изпаднала. Процесът на влизане в еврозоната обаче трябва да се извърши по професионален и внимателен начин, за да не остане някой измаме или по някакъв начин ощетен”. Това заяви в студиото на “Събуди се” икономистът и бивш вицепремиер Атанас Пеканов.

Той беше категоричен, че България трябва и може да влезе в еврозоната на 1януари 2026 година. “Не сме изпуснали този прозорец. Не виждам проблем все още за това. Но разбирам аргумента, че трябва да поискаме ковергентния доклад тогава, когато сме сигурни, че ще отговорим на критериите. Истината е, че в момента не отговаряме формално на ценовия критерий, но той не е твърд, не е стриктен”.

Пеканов обясни, че в някои отношения България сега би могла да покрие ценовия критерии. “Но не става въпрос само за един месец. Този процес трябва да е устойчив”. И допълни: “Ако искаме да влезем в еврозоната на 1 януари догодина – до юни месец трябва да получим зелена светлина от европейските институции. За конвергентен доклад – той трябва да бъде поискан най-късно до март. А не да се бърза. Най-лошият изход от тази ситуация е докладът да е негативен. Тогава ще трябва да почакаме вероятно поне 2-3 години”.

Според него в момента фокусът на правителството трябва да е вземането на мерки срещу инфлацията, но той не вижда да се предприемат действия в тази насока. “Дефицитът реално е точката, по която може да се получи някакъв вид проблем. Доколкото разбирам не ни липсват 18 млрд. лв. в бюджета, а между 5 и 9. Те могат да бъдат намерени”, коментира той.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X