Рекордна печалба отчитат банките у нас през миналата година, показват данните на БНБ. Общата сума на печалбата е 3,7 млрд. лева или с почти 300 млн. повече от предходната година.
През декември за първи път от 9 години насам лихвите по депозитите минаха 1%. Увеличение има и при потребителските кредити – като цената им е над 10 на сто. Прогнозите на БНБ обаче показват, че лихвите ще тръгнат надолу поне до средата на 2026 година.
През декември лихвите по потребителските кредити за първи път от години надминаха психологическата граница от 10%. Жилищните кредити запазват нивото си от 2,5 на сто. Незначително увеличение има при овърдрафта и кредитните карти.
“Виждаме в същото време, че имаме достатъчно стабилни лихви по ипотечните кредити и като цяло по-голямата част от кредитирането в момента е по-концентрирано в ипотечните и по-малко в потребителските кредити”, отбеляза Любомир Каримански, член на Управителния съвет на Българската народна банка.
През последното тримесечие на миналата година потребителските кредити са се увеличили с 2,1 млрд. лева, като 1,7 млрд. от тях са обезпечени именно с жилищни имоти. Заради значителното разрастване на ипотеките – БНБ затегна и критериите за отпускането им през есента на миналата година, но първи резултати се очакват през март.
“Трябва да пазим един баланс или една добра калибровка на банковата система между това да даваме кредити за икономическа активност в държавата и съответно да сме сигурни, че тези кредити са добре обезпечени и добре се управляват”, подчерта Любомир Каримански.
В подкаста на БНТ “Истината за” заместник-председателят на Асоциацията на банките в България коментира, че увеличението на лихвите по потребителските кредити се дължи на факта, че банка с по-високорискови кредити е отпуснала повече и оттам изкривява пазара.
“Ако този пазарен участник, в този конкретен месец, е раздал малко повече кредити, средната лихва очевидно ще се вдигне. Иначе в традиционните колеги аз не виждам увеличение на предложението към клиентите с потребителски кредити”, каза Никола Бакалов, заместник-председател на Асоциацията на банките в България.
Увеличението по лихвите на депозитите, макар и минимално, също ще е кратковременно.
“Аз считам, че това е добра новина и за кредитополучателите. Рязко увеличение на лихвите по депозитите неминуемо ще доведе до увеличение в лихвата по кредитите”, смята Бакалов.
Към края на декември хората, които не могат да обслужват кредитите си редовно са намалели, отчитат още банкерите.
“Нивото на необслужваните кредити в момента е на исторически ниско ниво, включително и при домакинствата. Общо за банковия сектор е под 2%”, отбеляза Никола Бакалов.
И докато лихвите ще тръгнат по-скоро в посока надолу, според прогнозата на БНБ, печалбите на банките отбелязват нови рекорди. За миналата година общата печалба в сектора се е увеличила с над 8 на сто. Въпреки това, Люмобир Каримански не приема идеята на политическите партии да се въведе данък върху свръхпечалбата на кредитните институции.
“Ако това стане, означава само ограничаване на икономическата активност от страна на кредитирането през банките”, подчерта Каримански.
Към момента данъкът не се предвижда да бъде заложен и в новия проект за държавен бюджет, пише БНТ.