Европейският съюз ще засили митническите проверки на стоки, изпращани до потребители в общността от онлайн търговци като китайските платформи “Тему” и “Шейн”.
Целта е да се гарантира лоялна конкуренция и безопасност на продуктите. Европейската комисия представи днес мерки за справяне с рискове, свързани с вноса на пратки на ниска стойност от търговци извън ЕС.
70% от европейците редовно купуват продукти онлайн, а 91 на сто от всички пратки в ЕС идват от Китай. ЕК съобщи, че миналата година в ЕС са пристигнали 4,6 милиарда пратки с ниска стойност, т.е. съдържащи стоки на стойност, ненадвишаваща 150 евро.
Това се равнява на 12 милиона колетни пратки на ден. Това е два пъти повече, отколкото през 2023 г. и три пъти повече, отколкото през 2022 г. При много от тези стоки е установено несъответствие с европейското законодателство.
Опасенията на ЕК са, че в ЕС влизат все повече и повече вредни продукти. Освен това европейските продавачи, които спазват много по-високи стандарти за продуктите, са изложени на риск да бъдат засегнати от нелоялни практики и продажба на фалшифицирани стоки чрез онлайн пазари.
Анализът показва, че големият брой пратки, които се превозват и транспортират, има и отрицателен отпечатък върху околната среда и климата.
За да се справи с тези проблеми, ЕК предлага реформа в областта на митниците, която включва премахване на освобождаването от мито за колетни пратки на стойност под 150 евро и увеличаване на възможностите за контрол, като например по-добро споделяне на данни и оценка на риска.
Комисията обмисля също така въвеждането и на такса за обработка за изделията за електронна търговия, внасяни директно от потребителите в Европейския съюз.
Новите предложения включват и въвеждането на координиран контрол от митническите органи и органите за надзор на пазара, както и координирани действия по отношение на безопасността на продуктите. Целта е нова митническа реформа и тя да влезе в сила още през 2026 г.
Еврокомисарят по правосъдието Майкъл Макграт съобщи, че Европейската комисия започва разследване на китайската платформа за електронна търговия “Шейн” за предполагаемо нарушаване на правилата на Европейския съюз за защита на потребителите.
Има основателни подозрения за широко разпространено нарушение на разпоредбите на ЕС срещу несправедливи договорни условия, фиксиране на цените и нелоялни търговски практики. Платформата “Шейн” е информирана за разследването, посочиха още от ЕК.
Подобни процедури се водят и срещу китайския онлайн търговец “Тему” по обвинения във фалшиви кампании за отстъпки, фалшиви отзиви и липсваща и подвеждаща информация относно законните права на потребителите.