От „Възраждане“ алармираха за „огромни полета, засадени с фотоволтаици, които се изграждат в голямата си част върху земеделски земи, които са държавна и общинска собственост“.
„Българското население е притеснено и непрекъснато се обръща към нас. Преди повече от 2 години ние внесохме проект на мораториум, с който искахме да забраним изграждането на фотоволтаични централи и вятърни такива за производство на електроенергия върху земеделски земи – държавна и общинска собственост. Това заяви депутатът от „Възраждане“ Даниел Петров пред журналисти в кулоарите на парламента.
„Тогава проектът ни на мораториум бе отхвърлен от евроатлантическото мнозинство. Причината да го отхвърлят бе предлогът, че държавата ни е поела определено количество квоти за зелена енергия за производство за ЕС. Другото оправдание – че се изграждат само и единствено върху земеделски земи, които не стават за нищо. Но всички сме виждали, че се изграждат върху плодородни ниви, пасища, а и има и брутални случаи на изграждане до жилищни сгради и се изсичат гори, за да се изградят фотоволтаици.
След като веднъж бъде сменено предназначено на земеделската земя за фотоволтаици и производствени нужди, тя повече нито подлежи на регенерация, нито може да се използва за земеделски нужди. Внесохме отново проект на мораториум, с който искаме да забраним изграждането на фотоволтаици и вятърни електроцентрали върху земеделски земи с начин на трайно ползване – пасища, ливади, мери и гори, общинска и държавна собственост. И от това гласуване на този мораториум ще разберем оки партии се интересуват от населението, които са социално отговорните партии, и донякъде от публикациите ще разберем и кои медии биха го отразили.
Преди две години бе уволнен директорът на Българската селскостопанска академия – това беше заради обвинения за незаконна промяна на категориите на земеделски земи. Има много такива нарушения. Законът позволява изграждане на фотоволтаици върху земи от 7 до 10 категория. Ще дойде ден, когато тези хора ще носят отговорност. Има следи от прекатегоризацията“, обясни той.
Народният представител допълни, че в мораториума е записано, че ще важи, докато МС, в лицето на МЗХ, МРРБ и МЕ не изготвят отделен закон или раздел в Закона за енергията от възобновяеми източници, който да контролира този процес.