https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоОбществоКаква ще е равносметката след бойкота на магазините?

Каква ще е равносметката след бойкота на магазините?

Днес трябва да стане ясно дали бойкотът срещу големите вериги заради високите цени на хранителните стоки е дал резултат. Очаква се от НАП следобед да изнесат официална информация доколко е бил ефективен.

Официално организацията на протеста срещу скъпотията се движи от Гражданската инициатива “Системата ни убива”, Федерацията на потребителите, Обединените пенсионерски съюзи. В тези организации има познати лица – например, Емил Георгиев, който е два пъти депутат, все от коалиционни формации на БСП – в 42-рото и 47-то Народно събрание. Георгиев “блестеше” в обвинения срещу “Каолин” и Иво Прокопиев преди над десетилетие – тогава като лице на “Екогласност” т.е. с имидж на природозащитник.

Към “Системата ни убива” афинитет има Мая Манолова, още от времето, когато беше омбудсман. Манолова вече застана зад поредна законодателна инициатива тип “таван на цените”, този път върху някои продукти.

Припомняме, че бойкот на всички хранителни магазини се проведе у нас в четвъртък. Повод за акцията през днешния ден е драстичното увеличение на цените на основни хранителни стоки. Бойкотът беше обявен от четири организации. Според тях България е най-бедната страна в Европейския съюз, а цените на много основни стоки като масло, мляко и месо в редица чуждестранни вериги у нас са по-скъпи, отколкото в страните, от които произхождат.

Организаторите на протеста настояха българските власти да въведат ценови таван на 70 основни хранителни продукта, като сред тях са яйца, млечни продукти, колбаси, масло, ориз, брашно и хляб. На този фон браншовите организации от хранително-вкусовата промишленост реагираха остро срещу предлаганите законопроекти за таван на цените и надценките, които бяха внесени в парламента миналата седмица.

Споровете дали таван на надценките ще работи са много жестоки – от една страна особено производителите считат, че не получават справедлив дял от крайната цена на произведеното от тях. Съответно, вече има заплахи за протести. От друга редица икономисти предупредиха, че при таван на надценките ще стане така, че продукти ще почнат да липсват, да се крият и цената ще тръгне нагоре.

Междувременно, също в социалните мрежи се появи кампания “масово пазаруване”. Нейното мото е изградено именно на визията, че бойкотите са удар срещу свободния пазар. Дали това е така също е въпрос на сериозен спор.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X