https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоОбществоКЗП вкара фитнес залите в Параграф 22

КЗП вкара фитнес залите в Параграф 22

Собственици на фитнес центрове се оплакаха, че КЗП ги е вкарала в Параграф 22, като ги глобява и затваря обектите им заради неизпълними изисквания.

“Настояват да представим удостоверение за съответствие със стандарт БДС EN 17229:2019, въпреки че този стандарт не е задължителен, а само препоръчителен. Абсурдното е, че в България няма кой да издаде такъв документ, защото няма акредитирана фирма, която да удостовери дали услугите в обекта са в съответствие с този стандарт”, посочиха пред “Сега” шефове на фитнес зали, пожелали анонимност.

Въпреки това от КЗП са наложили по 2000 лв. глоби и са издали актове за затваряне на спортни центрове, докато не представят исканото удостоверение.

“Представили сме всякакви документи за всички ключови изисквания по стандарта. Всеки уред е със сертификат за безопасност от производителя, имаме система за управление на риска, оторизирани фирми са проверили климатизацията, ел.инсталацията, противопожарната и аварийна безопасност, температурата в помещенията и показваме това с документи. Имаме оценка на риска на работното място, информационни табели на видно място, сертифициран персонал, документи за хиената и препаратите, които може да ползваме, и какво ли още не. От КЗП обаче искат да видят един единствен документ – удостоверение на съответствието на услугите, съгласно БДС EN 17229:2019, като вече втори месец неуспешно търсим фирма, която може да го издаде”, обясниха потърпевши.

Проблемите на фитнес клубовете с въпросния БДС започват през миналата година, когато КЗП стартира планови проверки за безопасността на фитнес центровете в България. Контролът се е фокусирал върху стандарт БДС EN 17229:2019, който регламентира изискванията за безопасност в залите, сигурното функциониране на фитнес съоръжения, както и управлението на фитнес центровете. “Този стандарт е валиден както за другите държавите членки на ЕС, така и за Република България. Същият е преведен на български език от Изпълнителна агенция „Българска служба за акредитация“, посочиха от КЗП.

Службата по акредитация може и да го е превела, само че не е акредитирала нито една фирма, която да има правото да удостоверява, че фитнес залите покриват изискванията на стандарта.

За липсата на акредитация се оплака самата КЗП. В началото на февруари 2025 г. от комисията излязоха със съобщение, в което признават, че е невъзможно да контролират безопасността във фитнес центровете заради “противоречиви становища на друг държавен орган”. КЗП твърди, че при започване на проверките са били уверени от Българската служба за акредитация (БСА), че в регистъра ѝ фигурират специално акредитирани фирми, които оперират, проверяват и констатират наличие на съответствие по въпросния БДС. Впоследствие, когато инспекторите на КЗП започнали да издават актове за нарушения, а някои от затворените фитнес центрове са завели дела, се установило, че няма нито една акредитирана фирма, която да издаде въпросното удостоверение.

Това обаче не спира инспекторите на КЗП да налагат глоби и да затварят обекти. “Продължават да ни тормозят, явно ще трябва да се съдим, но как е възможен подобен произвол – да затварят фитнес зали, да унищожават бизнеси за нещо, което не е задължително. Открай време стандартите БДС са препоръчителни и тяхната липса не може да се смята за законово нарушение”, казват потърпевши.

В отговор на въпрос на “Сега” от КЗП отговориха, че за периода от май 2024 г. до 7 февруари 2025 г., са издали общо 7 заповеди към фитнес зали за временно спиране на предоставяните от тях услуги. Причината – съответните търговци не са представили документи, удостоверяващи съответствието на предлаганите услуги с изискванията за безопасност съгласно стандарт БДС EN 17229:2019.

От комисията посочват, че прилагането на стандартите по принцип е доброволно, но когато даден стандарт е позован в нормативен акт или договор, той придобива задължителен характер. В случая това било направено в Закона за защита на потребителите.

Разбира се, в Закона за защита на потребителите никъде не се визира БДС EN 17229:2019. За услугите във фитнес центровете няма и хармонизиран европейски стандарт. От КЗП обаче се хващат за една доста обтекаема разпоредба от закона, в която е записано, че при липса на хармонизирани стандарти съответната услуга се оценява за безопасност на база на българските стандарти, въвеждащи европейски”.

“В този контекст БДС EN 17229:2019 е задължителен за предлаганите услуги във фитнес центровете, тъй като попада в обхвата на разпоредбите на Закона за защита на потребителите”, заключават от КЗП в отговор на “Сега”.

КЗП твърдят и друго: “Липсата на акредитиран орган (т.е. фирма, която да оцени дали услугата съответства на стандарта – бел.ред.) не освобождава търговците от задължението да гарантират безопасността на предлаганите от тях услуги, както е предвидено в ЗЗП. Дружествата, които управляват фитнес центрове, са длъжни да осигурят безопасни условия за потребителите и да удостоверят съответствието на своята дейност с нормативните изисквания.”

И за да е още по-заплетено и абсурдно какво точно се изисква от фитнес залите, от КЗП правят следното уточнение: “Към момента няма публикувани данни за този стандарт в „Официален вестник“ на ЕС, което означава, че липсва нормативно изискване органът, извършващ оценка на съответствието, да бъде акредитиран от БСА”. Т.е. КЗП са готови да признаят всякакъв документ, издаден независимо от кого, стига в него да пише, че фитнес залата отговоря на изискванията на стандарта.

Озадачаващ е фактът, че от хиляди фитнес центрове в страната, само 7 са глобени заради липсата на този документ. Това навежда на мисълта, че в хода на проверките мнозина са решили да си купят спокойствието, като си набавят въпросното удостоверение, въпреки че всички замесени знаят колко безсмислено и нелегитимно е то.

Някой обаче е направил добри приходи през изминалата година от “продажбата” на такива сертификати покрай проверките на КЗП. По данни на фитнес центрове те струват около 800-1000 лв. Оказва се, че от близо месец фирми, които са издавали въпросните удостоверения за съответствие с БДС EN 17229:2019, са преустановили да го правят. Това се е случило, след като се разшумя, че никоя от тях не е акредитирана. Но и това не е спряло инспекторите на КЗП да преследват собственици на фитнес зали, за да им връчват актове за затваряне и глоби.

 

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X