Това правителство има шансът да ни вкара в еврозоната сега, но да направи много силна кампания, в която да обясни на всички, така, че и нашите родители да разберат какви са ползите за България – те са огромни, а вредите – никакви. Това каза икономистът и бивш министър на държавната администрация и икономиката Николай Василев в предаването „120 минути” по bTV.
Той изброи ползите от приемането на еврото. „Първата група са инвестиции, търговия, забогатяване. Втората – по-добър банков надзор. Нямаше да го има случаят „КТБ”, ако бяхме под надзора на Европейската централна банка. Третата – по-голям престиж и авторитет”, обясни Василев.
Спекула и инфлация може да има навсякъде – най-голямата през миналия месец била тази в Унгария, която не е в еврозоната, даде пример той.
„Ние, като не сме въвели еврото, защо имаме високи цени през януари?”, попита Василев и допълни, че през последните 28 години с валутен борд не сме имали нито една година, в която заплатите да не са се вдигнали с процент над инфлацията.
„В свободна пазарна икономика всеки може да слага каквато си иска цена. Някои ще вдигнат цените, други ще ги намалят и в конкуренцията всичко ще бъде наред”, допълни Василев.
Той коментира вчерашния протест с провокации, ранени и насилие пред представителството на европейските институции. Той го определи като абсолютно неприемлив.
„За мен проблемът в по-голяма степен е не, че има хора, които изказват мнението си по някакъв въпрос, а че 16 правителства, след като Симеон Сакскобургготски подписа договор за влизане в Европейския съюз през 2005 г., не са направили никакви усилия, за да обяснят защо доброто бъдеще на България е в еврозоната”, коментира икономистът.
Хората, които са против въвеждане на еврото, не са патриоти, подчерта Василев. „Те не са по-големи патриоти от мен, не са икономисти. Това са хора, които са против България да бъде част от западната цивилизация по принцип. Тези хора са били против влизането в НАТО и в ЕС, против въвеждането на валутния борд, против еврозоната, против Шенген и против всичко”, заяви още той.
Василев коментира и проектобюджета. „За мен стратегическа цел от минус 3% не е добра цел. За мен това е провал за поредна година. Ще остана същия най-голям критик на бюджета и при новата власт. Новият бюджет е същият, какъвто беше през последните години със стария финансов министър и с този на служебния министър. Аз не разбрах, че властта се е сменила”, заяви Николай Василев.