Двама висококвалифицирани и с международен авторитет специалисти – д-р Даниела Панайотова, дм, и проф. д-р Пламен Панайотов, дм, от началото на 2025 г. се присъединиха към отделението по Кардиохирургия на УМБАЛ МЕДИКА РУСЕ. Една година след откриването си то вече е с разширен екип, който може да предложи почти целия спектър сърдечна хирургия на възрастни пациенти, при това на най-съвременно европейско ниво.
Проф. д-р Пламен Панайотов има 34-годишен опит в кардиохирургията, а преди това – в спешната хирургия. Работил е у нас и в чужбина в най-престижни клиники. Специализирал е в Texas Heart Institute в Хюстън и в кардиохирургия към Медицински факултет в Истанбул, усъвършенства уменията си в различни курсове в Европа и САЩ. До миналата година преподава в Медицински университет – Варна, има образователна и научна степен „Доктор“. През 2019 г. БЛС му присъжда званието „Лекар на годината“.
Проф. д-р Пламен Панайотов има над 4000 операции за последните 20 години, като наред с оперативната реваскуларизация (коронарните байпас операции) с машина сърце-бял дроб (ЕКК) и на работещо сърце (ОРСАВ) основните му интереси и умения са в областта на клапносъхраняващата хирургия. Успява да съхрани собствената клапа на пациентите при митрална клапна недостатъчност в над 80% от случаите, което сравнено с клапното протезиране носи редица предимства за тези пациенти. От 2008 г. извършва аортно-клапно протезиране с по-щадящ само частичен разрез на гръдната кост, а през последните години извършва пластика на митрална клапа през 8 см разрез в дясната гръдна половина. Той първи в България прилага лечение на предсърдно мъждене чрез криоаблация.
Д-р Даниела Панайотова е със специалност „Вътрешни болести“ и „Кардиология“, тя е доктор по медицина, преподавала е в Медицинския университет във Варна. Нейният дисертационен труд е свързан с уточняване на алгоритмите за оперативно лечение на митрална клапна недостатъчност. Работила е и е специализирала в чужбина. Близо 20 години се усъвършенства в периоперативната диагностика и лечението на пациенти, подлежащи на сърдечна операция в Клиниката по кардиохирургия в УМБАЛ „Света Марина“ – Варна. От 2015 до 2020 г. д-р Панайотова е председател на Комисията за присъждане на експертно ниво по ехокардиография към МУ-Варна, което е много висока оценка за нейните компетентности.
Нейните познания и умения в тази област са от голямо значение за кардиохирурзите преди и по време на сърдечна операция, а също и след нея за проследяване на състоянието на пациента. Ехокардиографията дава възможност за прецизна оценка на морфологията и функцията на клапите на сърцето, а това означава правилна преценка за методите на лечение. Д-р Панайотова споделя, че клапносъхраняващите операции изискват тази подробна ехографска оценка, която се базира на доплер, дву- и треизмерни образи. Удовлетворена е, че в МЕДИКА има възможност да работи с най-високия клас ехографска апаратура, създаден до момента, с интегриран изкуствен интелект.
Знанията и ценният опит проф. д-р Пламен Панайотов и д-р Даниела Панайотова ще допринесат много за по-прецизната диагностика и качествено хирургично лечение на сърдечните заболявания и за усъвършенстване на младите специалисти и специализанти в МЕДИКА. И двамата споделят, че работят с екипа на „Медика Кор“ от създаването на кардиологичната болница, познават добре колегите си, имат им пълно доверие, защото знаят, че те прилагат диагностика и лечение на най-високо ниво с последно поколение апаратура. Затова, когато са получили покана от ръководството на лечебните заведения да се присъединят към Кардиохирургията на университетската болница, са приели без колебание.
„Изключително съм удовлетворена, че успяхме да привлечем д-р Панайотови в МЕДИКА, един изключителен професионален тандем, с който Кардиологията и Кардиохирургията в нашата болница могат да предоставят на пациентите от Русе и съседните области със сърдечни заболявания диагностика и лечение на най-високо европейско ниво“ – коментира административният директор на Лечебни заведения МЕДИКА Алисе Муртезова. Тя напомни, че инвестициите в специалисти и високотехнологична апаратура са необходимите стъпки към мисията на ръководството Русе да се превърне в иновационен медицински център.