Преди дни в медиите бе оповестена информация, че Топлофикация Русе планира увеличение на цената на топлинната енергия с 3% от 1 юли. Но от дружеството обясниха, че това е цената, получена на база калкулациите, извършени чрез моделите на държавния регулатор, но не е крайна цена.
„Очаквам задържане или минимално увеличение на цените на топлинната енергия през следващия регулаторен период, който ще започне на 1 юли. Това поне сочат моментните прогнози за движението на цените на основните ценообразуващи фактори“ заяви инж. Севдалин Желев изпълнителен директор на Топлофикация Русе.
Експертът обясни, че дори някои дружества да са изискали по-големи повишения, това е просто формалност, като посочи, че подобни цифри е нормално да се получат математически като се има предвид, че дружествата се борят не само с инфлацията, а и целят да инвестират в нови съоръжения, както и в по-големи ремонти на съществуващите мощности.
Инж. Севдалин Желев обясни, че ролята на държавния орган е да гарантира, че цената за потребителите ще бъде социално поносима и не би допуснал съществени увеличения, дори това да струва скъпо на предприятията и техните планове.
„За съжаление процедурата по промяна в цените на топлинната енергия не е перфектна и почти всяка година по това време се налага да обясняваме на нашите абонати, че има разлика между заявленията, които топлофикациите изпращат до КЕВР в края на март и крайното решение на държавния орган за промяна в цените, което се взема 3 месеца по-късно. За съжаление много недоброжелатели често използват тези заявления, за да създават излишно социално напрежение.“ обясни инж. Севдалин Желев.
Експертът заяви, че в последните години български топлофикации работят в изключително тежка икономическа обстановка и много от тях са на ръба на оцеляването, но въпреки всичко продължават да се борят за бъдещето на техните работни места и са готови да направят всичко възможно да отговорят на европейските изисквания за създаване на по-екологично производство на електрическа и топлинна енергия, което е свързано с намирането на огромни суми за финансирането на тези начинания.