Има закон, по който се работи и е ясно докъде трябва да се достигне с възрастта за пенсиониране. Нека са спокойни хората, ако се притесняват, че би се вдигнала възрастта. Това каза в Кюстендил министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов. Той участва в работна среща на тема: „Развитие на бизнеса и трудовия пазар в Кюстендил и региона“, която беше инициирана от Търговско-промишлената палата в града.
„В рамките на шест месеца ще разработим пътна карта, за да видим какво може да бъде направено и подобрено в областта на пенсионната система“, каза още Гуцанов. Той посочи, че е твърде рано да се говори сега, след като още не са изготвени оценките и докладите.
„За мен беше изключително важно да бъде спазено швейцарското правило, такова, каквото е – 8,6%, а след един месец хората в третата възраст да си получат пенсиите“, заяви министърът и уточни, че придобивки, които са отпуснати един път, включително и в пенсионната част, да не бъдат отхвърлени. Това, което е ключово за нашето министерство е най-уязвимите по никакъв начин да не понасят тежестта на времето, в което живеем, посочи Гуцанов.
Борислав Гуцанов изтъкна, че настоящото правителство е направило всичко възможно да няма вдигане на данъците и всички социални придобивки да бъдат получени. „Независимо от сложността на управлението и разбирателството между партиите, ни обедини едно такова виждане. Служебен кабинет след служебен кабинет и натрупване на дългове, не водеше до нищо добро. Така че разумът надделя в социалната област“, коментира още социалният министър. Според него, ако са нужни промени в областта на пенсионното осигуряване, трябва да се работи по темата и ако е необходимо, това да бъде гледано като общ законопроект в Народното събрание.
Една от големите безработици е в Кюстендил – тя е с около 2 процента по-висока от средната за страната. Това са проблеми, които трябва да обсъдим и да видим защо се получават подобни разминавания, каза още министърът по повод темата на днешната дискусия в Кюстендил.
„Като цяло безработицата в страната е относително ниска, докато в Кюстендил надминава нормалността, според мен. Очаквам да помогна на Търговско-промишлената палата, които поискаха тази среща, за да се види с какво можем да си бъдем взаимно полезни и най-вече министерството да помогне на икономиката и на бизнеса в Кюстендил“, посочи също Гуцанов. Според него това, че се отзовава веднага на тази среща говори, че министерството е отворено към икономиката и към бизнеса в Кюстендил, за да могат да си бъдат взаимно полезни.
„Трябва да се види какво може да се помогне в областта на туризма, тъй като в една от общините, където е по-силно развит туризмът, виждаме, че безработицата е по-ниска, т.е. винаги има параметри, които могат да бъдат подобрени“, смята Борислав Гуцанов.
„Темите, които ще обсъдим не са нови, но са все по-актуални и сериозни, а именно – липсата на кадри и нуждата от по-гъвкави решения в подготовката и включването на хора на пазара на труда. За бизнеса е важно да усети и подкрепа от държавата“, каза в началото на срещата председателят на Кюстендилската търговско-промишлена палата (КТПП) Ваньо Костадинов.
„Искрено се надявам да се отвори тема в посока на някакво решаване на проблемите“, каза Методи Чимев, който днес встъпи официалност в длъжност като областен управител на Кюстендил.