Средната температура през май ще бъде около и над нормата, която е между 24 и 25 градуса в повечето райони, 20-23 градуса по Черноморието и между 5 и 15 градуса по Целзий в планините. Месечната сума на валежите ще е средна за страната и ще бъде около и под нормата, която за равнините е между 50 и 70 л на кв. м, а в планинските райони – между 80 и 100 л на кв. м, съобщава „Meteo Balkans“ и прогнозата на Имре Дузмат.
Очакваните валежи
Над Западна България и Централна България се очакват количества, близки до климатичната норма от 60-90л /кв.м. Доста по-малка е вероятността за валежи е в Източна България, като времето ще е по-често слънчево и малко по-сухо. Очакваните валежи там ще бъдат под климатичните норми – до 35-40 л/кв.м.
През първите дни от първото десетдневие се очаква май месец да бъде малко по-хладен, особено в котловините и по високите полета на Западна и Централна България, където ще има условия и за късни слани. Валежи от сняг се очакват по планините. Причината е преминаващ студен атмосферен фронт. Студената въздушна маса след това постепенно ще се затопля, но атмосферата ще е неустойчива.
Повишението на температурите ще продължи и около Гергьовден и до края на първото десетдневие – дневните стойности тогава ще достигнат 28-33 градуса, а на места и до 35 градуса по Целзий. Дори климатичните модели прогнозират, че ще са с 5-9 градуса над климатичните норми. Времето ще е типично за май и пролетните месеци. Ще има много слънчеви часове и валежи от дъжд в следобедните часове и то предимно над планините.
Времето за Гергьовден ще е слънчево, с развитие на мощна купесто-дъждовна облачност на много места, предимно в Западна и Централна България, ще паднат значителни по количества валежи. Висока е вероятността и от градушки. Дневните температури ще са между 23-25°С, а над Източна България малко по-ниски – до 20-22°С.
Към края на първото десетдневие температурите ще се повишават и атмосферата ще се стабилизира.
Времето през второто десетдневие на май
Второто десетдневие ще започне с повече слънчеви часове. Температурите ще се задържат близки до обичайните. Дните ще започват с предимно слънчево време, а в следобедните часове, главно в планините, ще се развива купеста облачност и на отделни места ще превали и прегърми. По-малка е вероятността от валежи в Източна България. Балканите ще бъдат обхванати от пренос на по-топла въздушна маса от Северна Африка. Дневните температури ще са близки до нормалните за май и ще са между 25-29°С, а над Източна България малко по-високи – до 24-25°С.
Към края на второто десетдневие на май очакваме слабо понижение и по-ниски температури. Отново атмосферата ще е нестабилна. Ще има условия за валежи и гръмотевични бури, а над 2000-2200 и от сняг. Обикновено дъждовният май по това време на годината е предпоставка и за очаквани наводнения, предупреждават климатолозите.
На прага на юни
През първите дни от третото десетдневие времето ще е нестабилно и ще се задържи студено за периода. На много места ще се развива купесто-дъждовна облачност и следобед ще падат краткотрайни валежи с гръмотевици. До края на периода валежите ще намаляват, а температурите ще се повишават. Според моделите очакваме и нов сух период.
Очакваме и период на засушаване, като на по-малко места ще се наблюдават валежи. Дневните стойности ще са между 25-27 °С – до 23-24 май и 35-37 °С. – към края на месеца.
„Нека да не забравяме, че май се характеризира с променливо време и чести валежи и гръмотевични бури. Месечните прогнози дават само обща представа за времето поради невъзможността за по-детайлна прогноза в конкретен регион за толкова дълъг период от време. Месечната прогноза е изготвена на базата на Европейския модел за средносрочни прогнози и GFS“, отбелязват синоптиците.