Софийският градски съд ще реши днес дали да гледа делото за престъпление по служба срещу съпредседателя на ПП Кирил Петков. Той е обвинен, че като премиер е превишил правомощията си и е наредил ареста на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова на 17 март 2022 г.
По време на днешното разпоредително заседание съдия Мирослав Георгиев ще трябва да се произнесе дали има основания за прекратяване или спиране на наказателното производство, дали прокуратурата е допуснала нарушения, за отстраняването на които делото трябва да ѝ бъде върнато, дали има предпоставки делото да се гледа при закрити врата и т.н. Едва след това съдът може да насрочи заседание за разглеждане на делото по същество.
Прокуратурата твърди, че Петков е превишил властта си на министър-председател, като разпоредил на началник и на зам.-началник на отдел „Разследване и методическо ръководство по разследването“ на националната полиция, както и на главен разследващ полицай в отдела. Лидерът на ПП им е наредил да образуват веднага досъдебно производство в нарушение на закона, без да имат правомощия, както и производството да започне с първо действие по разследването с разпит на самия Петков в качеството на свидетел, без да са налице основания за това.
Държавното обвинение твърди, че нарушение на закона е и негово нареждане на полицаите да извършат претърсване и изземване в тъмната част на денонощието в жилищата на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова без предварително разрешение на съда и без да има основания за неотложност и без тези действия да са единствена възможност за събиране и запазване на доказателства.
Петков е обвинен и за това, че като премиер е превишил властта си, като е разпоредил на шефовете на националната полиция „да наредят на подчинените им полицейски органи да задържат за срок до 24 часа по реда на Закона за МВР Борисов, Горанов и Арнаудова“. Така той има за цел да „причини на тримата вреда, изразяваща се в уронване на престижа и доброто им име в обществото“ и от това били „настъпили значителни вредни последици за държавата – уронване на престижа на изпълнителната власт“, твърди прокуратурата.
Самото разследване, по което тримата бяха задържани, беше прекратено безславно от самата прокуратура, която изначално обяви действията на МВР за незаконни.
Срещу Кирил Петков се води и още едно наказателно производство, но то още е на фазата на разследването. По него той е обвинен заедно със съпредседателя на „Да, България“ Божидар Божанов, след като и двамата се отказаха от депутатския си имунитет.
По него Петков има обвинение, че е опитал да принуди бившия министър на електронното управление Александър Йоловски да съгласува действията си с Божанов. А пък Божанов е привлечен към наказателна отговорност за престъпление по служба заради обществена поръчка.