Асен Василев, съпредседател на „Продължаваме промяната“, заяви, че не е запознат с темата за пенсионната реформа и подчерта, че при правилно изпълнение на швейцарското правило, пенсиите могат да нараснат значително.
Той смята, че всяка бъдеща промяна в пенсионната система не трябва да бъде за сметка на пенсионерите, които не трябва да бъдат ощетени.
Василев също така коментира прогнозите на Българската народна банка (БНБ), като отбеляза, че според него те системно подценяват ръста на икономиката и надценяват инфлацията.
„Този спор между Министерството на финансите и БНБ съществува още от 2021 година. Винаги МФ е било по право в своите прогнози. Що се отнася до текущата ситуация, зависи много какво ще се случи с търговската война и митата, които САЩ налагат“, заяви той.
„Днес видяхме, че правителството изтегли 4 млрд. евро дълг при доста добри условия плюс 125 базисни точки за по-кратката емисия и 185 за по-дългата емисия. Това е в рамките на бюджета, постигнатите резултати са добри, за което трябва да поздравим Министерството на финансите. Единственото, което може би трябваше да се има предвид е, че в момента, в който излезе конвергентният доклад на 4 юни и той е положителен, щеше да бъде вдигнат кредитният рейтинг на държавата с поне два пункта и може би щяха да са по-добри условията по дълга. Но преценката трябва да остане в МФ дали това са най-добрите условия“, каза Василев.
Той обърна внимание на данните на Евростат за 2024 г., според които дефицитът на България за миналата година е бил точно 3% на начислена основа, колкото е бил заложен в държавния бюджет. Това означава, че дори и да има неизплатени договори, дефицитът е отново 3%, защото се отчита всичко, което е поръчано, изпълнено и са издадени фактури без значение дали те са разплатени.