Продават ни захар за мед. Той се произвежда от пчели, които се затварят в „парници“, слагат и глюкозо-фруктозен сок, който може да бъде вреден за здравето, особено ако го използваме за заместител на бялата или кафявата захар, защото това реално е захар, която прилича на мед. Това разкри пред „Телеграф“ председателят на Сдружението за достъпна и качествена храна инж. Андрей Велчев.
Той изрази сериозна тревога относно нарастващите случаи на фалшифициране на мед, след като Deutsche Welle съобщи за криза в сектора, предизвикана от масова продажба на мед, примесен със захарни сиропи.
Данни на Европейската служба за борба с измамите показват, че през 2023 г. близо 46% от тестваните проби от внесен в ЕС мед са били подправени и уточняват, че те са излезли преди няколко дни.
Според действащото законодателство в Европейския съюз продукти, съдържащи изкуствени аромати, оцветители, подсладители, глюкозен или царевичен сироп, или изкуствени пити, не могат да се продават като „мед“.
“Започва да преобладава фалшивият мед на традиционните места за продажба, в това число и на някои фермерски пазари. Това е нов вид хранителна измама, която е в тон с напредващите технологии. Апелираме за контрол и да се създаде междуведомствен орган, който да включва повече експерти освен експертите от БАБХ и Министерството на земеделието, да се включат и хора от МЗ“, каза той.
Инж. Велчев каза, че на пазара ни може да се открие дори мед от Китай, където има фабрики за мед, и от други страни извън ЕС. По думите му все още има такива, които се захаросват и това заблуждава потребителите, че консумират автентичен продукт.
„Много скоро няма да можем да преценим кой е автентичен и кой не. Апелът на Европейския контролиращ хранителен орган и Европейски асоциации се обединяват и създават лаборатории, които да могат да разпознават хранителните измами“, добави още той и подчерта, че тази тенденция с фалшивия мед е тенденция на целия Балкански полуостров и това се потвърждава от проучването.
Наред с директната фалшификация в сектора са регистрирани и други нелоялни практики като хранене на пчелите със захарен сироп за увеличаване на добива, добавяне на сиропи за обем, погрешно етикетиране на ботанически произход и фалшифициране на документи.
Липсата на надеждни тестове за автентичност и слабото правоприлагане създават предпоставки за глобална криза в сектора. Революционен пробив идва от екип на университета „Макгил“ в Канада, който разработи иновативен метод за бързо удостоверяване на меда с помощта на изкуствен интелект и високорезолюционна масспектрометрия.
Новата технология създава „химичен пръстов отпечатък“ на меда и позволява идентифицирането на произхода на нектара в рамките на минути, дори при преработен мед — нещо, с което традиционните методи като анализ на полени често не се справят.