1 май е може би най-голямата светска победа в нерелигиозния календар не само за българина, но и за света. Ние днес ще излъчваме на живо в нашата конфедерация чрез нашия подкаст и ще засягаме различни теми за труда в условията на дигитализацията и изкуствения интелект, за нарушенията на работното място, ще направим теми за заплатите, ще представим първата магистратура по синдикализъм и синдикални политики. Така че днес ще бъде един динамичен ден и се надявам на всички работещи да им е интересно – това каза в студиото на „Денят започва“ главният икономист на КНСБ Любослав Костов.
Той коментира, че това, което трудът в България произвежда, като плодове на икономическия растеж, не се разпределя или не се преразпределя пропорционално, по начина, по който се преразпределя в много други развити икономики.
„Аз не твърдя, че трябва да има абсолютно равенство, но да има такова равенство, което да е здравословно. Да поддържа конкуренцията, да стимулира хората да работят. Не да ни се налага на нас всяка година да правим протести, да се стига до стачки, да си вземат хората парите, които са се изкарали, изработили, заслужили. И в частния сектор е същата работа. За съжаление, ние и в обществения се борим да догоним частния като ръст на заплатите, но това не означава, че в частния растат с темповете, които хората искат. В момента между 13% и 14% расте средната заплата. В обществения 5% дадоха на всички. 96 милиарда беше бюджетът. Те решиха 300 милиона да режат от политиката по доходите“, каза Любослав Костов.
Той е категоричен, че всички работещи произвеждат различен тип добавена стойност и тя е измерима. Подчерта още, че когато реферираме минималната заплата към заплата за издръжка, тогава си гарантираме, че работещите бедни няма да ги има, защото е оксиморон да работиш и да си беден. Това няма как да го обясниш на хората на Запад, че аз работя, плащам данъците си и осигуровките, и това, което ми остава, ме вписва в графата „беден“.