Съветът на Камарата на частните съдебни изпълнители (КЧСИ) поддържа искането на министъра на правосъдието по случая с евентуална имотна измама, при която потърпевша е 90-годишна жена. Това съобщиха от Камарата.
Става дума за казуса с принудителното изпълнение на арбитражно решение спрямо 90‑годишната Янка Ушколова. По случая бе извършена цялостна проверка на действията на съдебния изпълнител Галин Костов. Проверката е установила процесуални нарушения, които в същността си не са довели до реално увреждане на длъжника и държавата, в качеството й на присъединен по право взискател.
От Камарата предлагат Дисциплинарната комисия (ДК) да наложи парични наказания по всяко едно производство.
Веднага след сезирането от министъра на правосъдието, ДК е образувала дисциплинарните производства, които се движат по законовата процедура. Съгласно закона ДК действа като независим дисциплинарен съд, като нейните решения се контролират от Върховния касационен съд. Решенията на ДК не са обвързани с исканията на министъра и на Съвета на КЧСИ и всеки случай се решава съобразно фактите и доказателствата по делото, припомниха от Камарата.
По повод проверката КЧСИ за пореден път констатира пропуските в законодателството и надзора спрямо арбитражните съдилища, които от една страна позволяват една 90-годишна жена да бъде въвлечена в такова производство, а от друга – изключително много затрудняват правото ѝ на бърза и ефективна защита. Това е причината от Камарата да подкрепят инициативата на министъра на правосъдието за законодателни изменения относно арбитражните съдилища.
В същото време статистически данни на КЧСИ отчитат тенденция на силен спад в броя на извършените публични продани. Отчетено е и трайно увеличаване на събраните суми в полза на граждани – невърнати заеми, неизпълнени договори, обезщетения на пострадали от катастрофи и на техните близки, неизплатени заплати, издръжки и др. Новообразуваните дела в последните години са около 200 хил., но една не малка част от тях всъщност не са нови дела, а преобразувани стари, които преди това са били прекратени поради това, че две години е имало бездействие на взискателя, казаха от Камарата
Според общите данни събраната сума трайно намалява в последните пет години – от над един млрд. лева през 2018 г. до 800 млн. лв. през 2023 година.
В полза на граждани са събрани 161 млн. лв. (издръжки – седем млн., неизплатени заплати – четири млн.), на банки – 295 млн. лв. От КЧСИ уточниха, че реално сумата в полза на банките е значително по-малка, тъй като те са прехвърлили вземанията си по голяма част от тези дела на колекторски компании, но статистиката отчита постъпленията в полза на банките, а те реално трябва да се отнесат при търговците. В полза на търговци са събрани 217 млн. лв., на държавни органи, общини и съдилища общо – 74 млн. лв.
Извършените продани на движими вещи са 670, а на недвижими имоти – 3900. От данните може да се направи извод, че има драстичен спад в броя на извършените продани с 300% в сравнение с пиковата 2014 г., когато продадените имоти са били 12 хил. а продажбите на движими вещи – 1700, допълниха от Камарата.
Събраната сума за 2024 г. е 790 млн. лв. Разпределена е както следва: в полза на граждани – 180 млн. лв. – всяка година тези суми нарастват, спрямо предходната година с 20 млн. лв. (издръжки – осем млн. лв., неизплатени заплати – шест млн. лв.); банки – 235 млн. лв. – спад с 60 млн. лв. (реално, сумата в полза на банките е значително по-малка, тъй като по голяма част от тези дела те са прехвърлили вземанията си на колекторски компании, но статистиката отчита постъпленията в полза на банките, а те реално трябва да се отнесат при търговците); търговци – 242 млн. лв. – ръст с 23 млн. лв.; държавни органи, общини и съдилища общо – 72 млн. лв. (държавни органи – 24 млн. лв., общини – 45 млн. лв., съдилища – три млн. лв.).
Извършените продани бележат спад – на движими вещи са 513, а на недвижими имоти – 3055.